Jak potoczyłoby się nasze życie, gdybyśmy wiedziały kiedy nadejdzie okres przekwitania? Czy umiałybyśmy lepiej przygotować siebie i najbliższych na nadchodzące zmiany? A może inaczej planowałybyśmy karierę, zakładanie rodziny i czas na rodzenie dzieci? Z pewnością każda kobieta na swój sposób wykorzystałaby takie informacje. Okazuje się, że nie jest to odległe marzenie – w aptekach już dziś można kupić specjalne testy na menopauzę!
Pragniemy mieć jak największy wpływ na nasze życie i dokładnie poznać swój organizm. Nie lubimy, kiedy coś nas zaskakuje i nie możemy przewidzieć przyszłości. Mając kontrolę łatwiej nam planować, czujemy się spokojniejsze i swobodniejsze. Dlatego też medycyna idzie wciąż w kierunku okiełznania „żywiołu”, jakim jest okres menopauzy w życiu kobiety. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom współczesnych pań, naukowcy starają się nie tylko walczyć z dolegliwościami przekwitania, ale przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie – kiedy nadejdzie menopauza?
Wyścig z czasem
W gruncie rzeczy nie chodzi o oszukiwanie natury ale o cenną informację: na jakim etapie znajduje się aktualnie mój organizm? Złośliwi stwierdzą – przecież każda z nas powinna doskonale naturalnie wyczuwać na jakim etapie swojego życia się znajduje. A jednak biorąc pod uwagę ogromną różnorodność genetyczną, choroby (również cywilizacyjne) oraz inne, niezależne czynniki, wiele kobiet zapada na wczesną lub nawet zdecydowanie przedwczesną menopauzę. Inne z kolei czekają długo na „swoją kolej”. Testy menopauzalne mogą zdecydowanie uprościć sprawę i pomóc wielu kobietom bez uciekania się do dużo droższych testów laboratoryjnych.
Gra hormonów
Oczywiście, najważniejszą rolę w całym procesie odgrywają hormony. To właśnie one są w stanie wskazać czy menopauza jest już blisko. Zespół międzynarodowych naukowców z Uniwersytetu w Michigan odkrył, że stężenie trzech najważniejszych hormonów: AMH, FSH oraz inhibiny B, pozwala dość dokładnie zaprognozować, kiedy kobieta wejdzie w okres przekwitania lub czy już nie zaczęła przechodzić menopauzy. Hormon AMH do pięciu lat przed klimakterium gwałtownie spada, natomiast zaczyna się podnosić poziom FSH. Monitorowanie stężenia hormonów oraz znajomość interpretacji wyników przynosi kobietom wymierne korzyści.
M. Witczak