jedzenie-na-wzmocnienie-kosci-zagrozonych-osteoporoza

Osteoporoza to choroba kości, na którą ma wpływ także dieta. Prezentujemy jedzenie na wzmocnienie kości zagrożonych osteoporozą.

Zdrowie naszego organizmu zależy nie tylko od aktywności fizycznej ale również do naszego jadłospisu. Odpowiednia dieta korzystnie wpłynie na jego funkcjonowanie.

Osteoporoza

Osteoporoza charakteryzuje się ubytkami w kościach, ich osłabieniem i podatnością na wszelkiego rodzaju złamania. Często dotyka ona kobiety po menopauzie. To choroba metaboliczna, która może dotyczyć zarówno całego układu kostnego jak i danych miejsc. Do licznych czynników powodujących osteoporozę zalicza się niedobór witamin, obciążenia genetyczne czy stosowanie używek. Do rozwoju choroby, w dużym stopniu przyczyni się także niewłaściwa dieta.

Jedzenie na wzmocnienie kości

Nie od dziś wiadomo, że prawidłowa dieta to klucz do zdrowia i witalności. Tak samo dzieje się w przypadku osteoporozy. Odpowiedni jadłospis może uchronić nas przed rozwojem tej choroby w przyszłości, szczególnie jeśli w naszej rodzinie wystąpiły przypadki zachorowań na to schorzenie. Nasze kości potrzebują wapnia i innych cennych składników. Dlatego o dziecka wpaja nam się picie mleka. Bogatym źródłem wapnia są nie tylko produkty mleczne, które wzmacniają kości. Owoce i warzywa również zawierają składniki, które korzystnie wpływają na pracę układu kostnego. Ryby morskie oraz olej czy oliwa, to produkty, które bezwzględnie powinny się znaleźć w naszej codziennej diecie. Na mocne i zdrowe kości pomogą kasze i produkty zbożowe. Jako przekąski, idealnie sprawdzą się zaś migdały, orzechy czy nasiona słonecznika. Możemy spożywać je bez obaw.

Zagrożenie osteoporozą

Osteoporoza to inaczej niedobór właściwych substancji w naszych kościach. Jego skutki mogą być bardzo poważne. Wszelkie złamania czy skręcenia o wiele trudniej goją się u osób starszych. Problemy z poruszaniem mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie i aktywność fizyczną. Witaminy i inne składniki mineralne, obecne w naszej diecie zapewnią nam ochronę i prawidłową pracę kości. Dieta powinna być stosowana długotrwale, ponieważ tylko zdrowe nawyki żywieniowe zniwelują zagrożenie chorobowe.

Zdrowy jadłospis ułoży nam lekarz bądź dietetyk. Konsultacje umożliwią szczegółowy dobór produktów, niezbędnych dla naszego organizmu, a przede wszystkim kości. Dobra dieta wpłynie pozytywnie na nasz organizm, pozwalając czerpanie radości z wszelkiego ruchu i aktywności przez długi czas.

Katarzyna Antos