znowu-nabilas-sobie-siniaka

Siniaki towarzyszą nam od dziecka. Pomimo starań nie sposób ich uniknąć. O ile w dzieciństwie poobijane kolana i posiniaczone ramiona były na porządku dziennym, to teraz są dla nas prawdziwą zmorą – zwłaszcza, gdy szykujemy się na ważne wyjście i zależy nam na wyglądzie naszego ciała w eleganckiej sukience. Co zrobić żeby szybko się ich pozbyć?

Wystarczy chwila nieuwagi w codziennym zabieganiu, by uderzyć się ręką czy nogą o coś twardego i siniak już gotowy. Jest to też często pamiątka po aktywnym wypoczynku, podczas którego upadki są nieuniknione, np. jazda na rowerze. Najpierw na skórze pojawia się plama o kolorze czerwonym, potem ciemnogranatowym, a po kilku dniach zmienia barwę na brązową, a na końcu żółtą.

Co to jest?

Siniak to po prostu podskórny wylew krwi. Powoduje go pęknięcie drobniutkich naczyń krwionośnych pod powierzchnią skóry. Kiedy naczynka zostają uszkodzone, krew wydostaje się na zewnątrz do otaczających tkanek. Skóra nad siniakiem nie ulega uszkodzeniu, ale zmienia kolor. Paleta barw pojawiająca się na skórze zależy od ilości krwi i liczby czerwonych krwinek, które przedostały się do skóry. Małe siniaki są więc zwykle niebieskie, większe – ciemnogranatowe.

Kiedy do lekarza?

Siniak powinien zniknąć w ciągu 4-10 dni, oczywiście im jest bardziej rozległy (a stłuczenie było duże i bolesne), tym dłużej potrwa gojenie. Jednak Drogie Panie, pamiętajmy o tym, że gdy na skórze krwiaki pojawiają się samoistnie trzeba koniecznie udać się do lekarza. Jednym z objawów hemofilii, groźnej choroby podczas której pacjent cierpi na niedobór czynnika krzepnięcia krwi, jest pojawianie się bez powodu siniaków na ciele.
Oczywiście gdy stłuczeniu towarzyszy bardzo silny ból lub obrzęk trzeba poradzić się lekarza i sprawdzić, czy nie doszło do złamania lub skręcenia. Niebezpieczne są obrażenia głowy, brzucha i tułowia, ponieważ w ich przypadku może dojść do obrażeń narządów wewnętrznych.

Jak uniknąć siniaków?

Jeżeli mamy skłonność do siniaków (kobiety mają zwiększoną podatność na pękanie naczyń krwionośnych), należy przemyśleć rezygnację z „ urazowych” sportów, podczas których łatwo o uderzenie czy kontuzję. Niebezpieczeństwo jest też mniejsze, jeśli przed wysiłkiem fizycznym dobrze się rozgrzejemy. Bardzo ważny jest również strój, np. ochraniacze na ramiona, kolana i kości piszczelowe oraz obowiązkowy podczas jazdy na rowerze kask na głowę.

Domowe sposoby na siniaki

Aby szybko zwalczyć ból i obrzęk na skórze, możesz zastosować maść bądź żel. W aptece znajdziesz szereg skutecznych preparatów. Ale warto także pokusić się na sprawdzone domowe sposoby na siniaki.

Oziębianie
Gdy tylko się uderzyłaś, natychmiast postaraj się oziębić to miejsce, wtedy siniak nie będzie się powiększał. Plastikowy woreczek napełnij lodem i wodą, szczelnie zamknij, owiń ściereczką i przyłóż do bolącego miejsca. Możesz też zanurzyć chore miejsce na 15 minut w zimnej wodzie.

Okład z liści kapusty

Z główki włoskiej lub białej kapusty zdejmij ciemnozielone, soczyste liście, starannie je umyj i usuń grube żyły. Liście rozłóż na stolnicy i wałkuj, dopóki puszczą sok. Zmiażdżone liście połóż na siniaku i owiń mocno chusteczką. Okład trzymaj co najmniej godzinę, a najlepiej zastosuj go na noc.

Zasadowy octan glinowy

Łyżkę stołową octanu glinowego rozpuść w szklance wody. Zanurz w niej szmatkę i połóż na chore miejsce. Owiń specjalną opaską lub kilkoma warstwami chusteczek.

Lawendowy masaż

Duże siniaki znikną szybciej, gdy zastosujesz olejek z lawendy. Dodaj kilka kropli olejku do pięciu łyżek stołowych oliwy z oliwek i smaruj, delikatnie masując tym bolące miejsca. Natychmiast poczujesz ulgę.

Zuzanna Górka