Każda z nas chciałaby odwlec w czasie moment, gdy przyglądając się swojemu odbiciu w lustrze, dostrzegamy pierwszą zmarszczkę. Czy można spowolnić procesy starzenia?
By utrzymać prawidłowe nawilżenie i napięcie skóry należy dostarczyć jej odpowiednie substancje kosmetyczne. Budowa skóry sprawia jednak, że jest ona doskonałą barierą dla wody i wielu związków chemicznych. Z tego względu należy rozważyć różne metody, które pozwalają na zwiększenie przechodzenia substancji czynnych przez warstwę rogową.
Pamiętaj o regularnym usuwaniu martwego naskórka
Jedną z nich jest piling, czyli złuszczenie martwych komórek naskórka. Pilingiem, który może być wykonywany u osób ze skórą tłustą, ale także suchą i wrażliwą jest piling kawitacyjny. Mechanizm jego działania polega na wykorzystaniu działania ultradźwięków w środowisku wodnym. Dzięki kawitacji usunięte zostają zrogowaciałe komórki naskórka i nadmiar łoju oraz dochodzi do odblokowania ujść mieszków włosowych. Innym pilingiem, wykorzystującym dwie składowe, czyli tarcie i podciśnienie, jest mikrodermabrazja. Materiałem ściernym może być korund lub kryształki diamentu. Istnieje także oksydermabrazja, w której wykorzystano działanie gazu i cieczy. Najczęstszymi wskazaniami do wykonania mikrodermabrazji są: posłoneczne uszkodzenie skóry, nadmierne rogowacenie, oczyszczenie skóry trądzikowej i mieszanej.
Innym rodzajem pilingu, który prowadzi do całkowitej lub częściowej wymiany naskórka, jest piling chemiczny. W praktyce kosmetologicznej najczęściej stosuje się kwas glikolowy, mlekowy, migdałowy, pirogronowy i salicylowy. W zależności od rodzaju kwasu pilingi chemiczne znalazły zastosowanie w terapii posłonecznego starzenia się skóry, ostudy, przebarwień pozapalnych, rogowacenia mieszkowego, trądziku pospolitego oraz w poprawie napięcia i struktury skóry. Pilingi chemiczne, np. z wykorzystaniem kwasu mlekowego, stymulują odnowę komórkową, wzmagają aktywność fibroblastów, co prowadzi do wzrostu ilości kolagenu i elastyny, działają nawilżająco poprzez pobudzenie produkcji ceramidów w naskórku oraz stymulują mikrokrążenie. Ich skuteczność zależy od: stanu skóry, rodzaju kwasu, jego stężenia i pH oraz od częstotliwości i liczby wykonanych zabiegów.
Sonoforeza w służbie urody
Kolejnym etapem w profesjonalnej pielęgnacji skóry jest wybór jak najefektywniejszych metod, które pozwolą przeniknąć substancjom aktywnym w głąb skóry. Jedną z nich jest sonoforeza, czyli zwiększenie przenikania substancji pod wpływem strumienia ultradźwięków. Dzięki niej można wprowadzić substancje, które słabo przechodzą przez naskórek. Dotyczy to związków o dużych cząsteczkach jak np. peptydy i cukry. Ultradźwięki przyspieszają przenikanie nie tylko przez warstwę rogową, ale także dalszą migrację związków w żywych warstwach naskórka i w skórze właściwej.
Ekspert SkinClinic