znaczenie-kwasow-tluszczowych-dla-zdrowia

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe mają zbawienny wpływ na nasze ciało – ochraniają serce i układ krążenia, są pomocne w zwalczaniu wielu chorób. Okazuje się, że chronią również naszą skórę przed szkodliwymi czynnikami.

Nasycone kwasy tłuszczowe spożywane w nadmiarze prowadzą do otyłości i insulinooporności, podwyższają poziom cholesterolu i są odpowiedzialne za zmiany miażdżycowe. Dlatego tak ważne jest uzupełnianie diety o tłuszcze nienasycone. Muszą one być dostarczane z pożywieniem, gdyż organizm ludzki nie ma możliwości ich syntezy.

Gdzie znaleźć WNKT?

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe (WNTK) omega-6 możemy spożyć wraz z olejami roślinnymi: lnianym, kukurydzianym, słonecznikowym i sojowym. Występują w dużych ilościach w oleju wiesiołkowym, oleju z nasion ogórecznika oraz oleju z nasion porzeczki czarnej. Z kolei źródłem WNKT omega-3 są wyłącznie ryby oraz stworzenia morskie, a dokładnie – ich tłuszcze.

Kwas alfa-linolenowy zawarty jest także w oleju canola oraz w zielonych warzywach liściastych i orzechach.

Zaczęło się od Eskimosów

Duża zawartość długołańcuchowych WNKT pochodzącyc z tłuszczów rybnych w diecie Eskimosów z Grenlandii
tłumaczy rzadkie występowanie chorób układu sercowo-naczyniowego w tej populacji. Stosowanie w lecznictwie koncentratów z olejów rybnych wprowadzono po obserwacji, że wśród Eskimosów, mimo wysokokalorycznej, bogatej w tłuszcz diety, bardzo rzadko występuje miażdżyca oraz zawał mięśnia sercowego.

Uznano, że przyczyną tego zjawiska nie są czynniki genetyczne, lecz obecność substancji ochronnych w oleju rybnym. Stwierdzono bowiem, że emigranci eskimoscy, pozbawieni tradycyjnego pożywienia rybnego, zapadają równie często jak Europejczycy na wyżej wymienione choroby cywilizacyjne.

Ewa Gluza, Anna Skoczyńska