Wbrew pozorom ból stawów jest charakterystyczny nie tylko dla chorób wieku średniego i starczego. Również u dorastającej młodzieży mogą pojawiać się tego typu dolegliwości. Noszą one nazwę bóli wzrostowych i są związane ze wzrostem układu kostnego.
Bóle stawów u osób młodych dotyczą najczęściej kończyn – w szczególności dolnych.
Jeżeli jednak zauważymy objawy dolegliwości konieczne jest przed podjęciem jakichkolwiek działań skonsultowanie się z lekarzem. Niestety wśród nastolatków zdarzają się także przypadki reumatoidalnych schorzeń (choć występują one rzadziej niż bóle wzrostowe).
Bóle wzrostowe są dość powszechne, uskarża się na nie do 20 % młodzieży. Mogą dotyczyć jednego lub kilku stawów. Pocieszający jest przy tym fakt, że nie występują w tym zespole chorobowym powikłania, a bóle kończą się samoistnie, kiedy zakończy się intensywny wzrost. Do uaktywnienia bóli wzrostowych może dość np. w wyniku intensywnego treningu czy innej aktywności fizycznej.
Bóle stawów można oczywiście łagodzić za pomocą dostępnych farmaceutyków – zarówno przeciwbólowych, jak i przeciwzapalnych, o naturalnym pochodzeniu (np. maść borowinowa).
Można również radzić sobie z wzrostowym bólem stawów „domowymi” sposobami, jak gorąca kąpiel, schłodzenie lodem, ćwiczenia rozciągające czy zastosowanie bandaże.
Ważna jest także dieta bogata w mikroelementy a uboga w produkty mogące czynność stawów upośledzać.
Redakcja