Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą przewlekłą, o podłożu autoimmunologicznym. Potocznie określamy je jako reumatyzm, skupiając się na takich objawach jak: poranna sztywność stawów (ponadgodzinna), stan podgorączkowy, osłabienie, bóle mięśniowe, ból i obrzęk stawów.
Z czasem symptomy te ulegają zaostrzeniu, pojawiają się pierwsze zwyrodnienia (w obrębie drobnych stawów), a także guzki reumatoidalne w tkance podskórnej.
Nie wolno zwlekać z rozpoczęciem terapii – dolegliwości z czasem stają się coraz silniejsze, dotykają większych stawów (kolanowych, biodrowych itd…), a zmiany zwyrodnieniowa stają się coraz groźniejsze dla zdrowia.
Warto rozpocząć leczenie reumatyzmu już przy zauważeniu pierwszych symptomów choroby. Terapia powinna mieć charakter kompleksowy i obejmować zarówno stosowanie środków farmakologicznych, jak i rehabilitacji a także odpowiedniej diety.
Wśród leków podawanych pacjentom z reumatyzmem znajdują się głównie: leki przeciwzapalne niesteroidowe oraz glikokortykosteroidy (przy ich stosowaniu warto jednak rozważyć możliwe skutki uboczne i przeciwwskazania), leki wytwarzane z naturalnych kopalin leczniczych (jak maść borowinowa o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym) – wskazane nawet przy terapii długotrwałej.
Innym rodzajem stosowanych farmaceutyków są leki zmniejszające agresywność układu immunologicznego.
Redakcja