Zrzeszotnienie kości to schorzenie polegające na osłabieniu wytrzymałości mechanicznej kości wynikającej ze zmian w ich strukturze oraz gęstości. Dolegliwość ta jest typowa dla osób w wieku powyżej 50 roku życia, przy czym częściej spotyka kobiety (co wiąże się nie tylko z niedoborami wapnia ale również zmianami hormonalnymi okresu menopauzy).
W osteoporozie ważne jest wczesne postawienie diagnozy. Wtedy leczenie polegające zarówno na przyjmowaniu farmaceutyków jak i prowadzeniu fizjoterapii.
Diagnoza w początkowym stadium rozwoju osteoporozy bywa utrudniona. Dzieję się tak, ponieważ pierwsze objawy są lekceważone. Bóle kostne, zwłaszcza w odcinku krzyżowym oraz piersiowym poczytuje się również jako objawy innych schorzeń. Nierozpoczęte odpowiednio wcześnie leczenie prowadzi do zgubnych skutków.
Kolejnym objawem osteoporozy są bowiem złamania, występujące najczęściej w obrębie kości udowej, promieniowej oraz urazy trzonów kręgów. Warto dodać, że uszkodzenia te powstają w wyniku pozornie niegroźnych urazów, kości jednak są na tyle osłabione, że mogą pękać od niewielkich nawet stłuczeń.
Wczesne wykrycie osteoporozy jest jednak możliwe dzięki specjalistycznym badaniom – densytometrii (która polega na pomiarze gęstości kości) oraz ilościowej tomografii komputerowej (wciąż słabo dostępnej w naszym kraju). Kiedy osteoporoza zostanie już wykryta należy niezwłocznie rozpocząć leczenie. Dobrze jest też zadbać o codzienną profilaktykę, zwłaszcza jeśli znajdujemy się w grupie ryzyka.
Redakcja