Dla wielu osób choroba taka jak reumatyzm czy korzonki to dobry powód do zrezygnowania z aktywności fizycznej. Jest to jednak nieodpowiedni tok rozumowania, bowiem właściwie dobrane ćwiczenia fizyczne spowodują zniwelowanie bólu, który pojawia się przy tego typu dolegliwościach.
Aktywność fizyczna w trakcie choroby
W przypadku wielu chorób całkowita rezygnacja z aktywności fizycznej jest dobrym wyjściem, jednak nie w tym przypadku. Bezruch może być bardziej szkodliwy niż ćwiczenia fizyczne. Dlaczego? Dlatego, że wtedy mięśnie chorych tracą swoją elastyczność i siłę, a zakres stawów staje się coraz bardziej ograniczony. Z kolei kości stają się coraz cieńsze, tkanka chrzęstna również, która w ostateczności zanika. Efektem tego jest rozwój choroby i częstsze ataki.
Strzykanie w kręgosłupie
Strzykanie w kręgosłupie może być objawem chorób reumatoidalnych. Z takimi dolegliwościami należy zawsze udać się do lekarza, który poszuka przyczyny i zleci odpowiednie leczenie.
Kręgosłup i stawy są zazwyczaj nadmiernie obciążone dlatego, że nie ma mięśni ich chroniących. Ważne jest więc regularne uprawianie ćwiczeń, dzięki którym wiele mięśni będzie wzmocnionych i będzie mogło pełnić funkcję ochronną.
Dobrze dobrane ćwiczenia dają bardzo pozytywny efekt – usprawniają koordynację ruchów, wzmacniają wszelkie struktury, które wspomagają stawy, zwiększają odporność na urazy, zwiększają elastyczność stawów, nawilżają i odżywiają tkankę chrzęstną, co prowadzi do powstrzymania rozwijającej się choroby. Jeśli jednak choroba już się pojawiła, to ćwiczenia wzmocnią struktury otaczające staw, zwiększą ruchomość stawu oraz sprawią, że tkanka chrzęstna będzie się regenerowała.
Sabina Sosnowska