Wiele pań wciąż boi się menopauzy. Przekwitanie utożsamiają z utratą kobiecości, spadkiem jędrności skóry i dokuczliwymi objawami. Jak przetrwać ten trudny okres?
Kobiety w pewnym wieku tracą zdolności reprodukcyjne. Ok. 45.-55. roku życia czynność jajników wygasa. Te parzyste narządy płciowe wytwarzają progesteron i estrogeny. Syntetyzowane hormony wywierają ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Niedobór estrogenów jest szczególnie dotkliwy.
Uciążliwe objawy menopauzy
Panie w wieku okołomenopauzalnym często skarżą się na dokuczliwe objawy przekwitania. Uderzenia gorąca są niezwykle uciążliwe. Niespodziewane „przypływy ciepła” wpływają negatywnie na samopoczucie. Kobiety, które zmagają się z uderzeniami gorąca, często skarżą się na ogólne rozdrażnienie.
Huśtawki nastrojów
Huśtawki nastrojów, które towarzyszą menopauzie, wpływają negatywnie na nasze relacje z otoczeniem. Niemoc, przed którą stajemy, usiłując opanować niespodziewane wybuchy złości, które przeplatają się z euforią, jest niezwykle frustrująca. Nie należy lekceważyć zmiennych stanów emocjonalnych. Choć menopauza jest wpisana w życie kobiety, nie musimy męczyć się z uciążliwymi dolegliwościami, które towarzyszą przekwitaniu. Nie pozwólmy, aby huśtawka nastrojów odebrała nam radość życia i wpędziła w depresję. Jeśli dostrzeżemy u siebie niepokojące objawy, poprośmy o pomoc specjalistę.
Pomoc specjalisty
Jeśli menopauza drastycznie obniża jakość życia, oznacza to, iż w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego. Swoimi obserwacjami należy podzielić się z ginekologiem. Lekarz po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i zleceniu stosownych badań, wybierze odpowiednią preparat łagodzący uciążliwe objawy przekwitania.
Irmina