Jest to jeden z najpowszechniejszych objawów w okresie menopauzy, nic też dziwnego, że jego najczęstszą przyczyną jest niedobór snu, wynikający głównie z wahania poziomu hormonów.
W okresie menopauzy poziom androgenu – produkowanego przez nas „męskiego” hormonu, uważanego za źródło energii i dobrego samopoczucia – zaczyna spadać. Także spadek poziomu estrogenów może być przyczyną problemów ze snem.
Kolejnym częstym winowajcą jest dieta. Wysokowęglowodanowa i niskotłuszczowa dieta potrafi poczynić naprawdę duże spustoszenia w naszym metabolizmie. Wzrasta wówczas poziom insuliny, co prowadzi do zbyt niskiego poziomu cukru we krwi. Jeżeli natomiast pijesz napoje gazowane, herbatę lub kawę – kofeina uwalnia adrenalinę zakłócającą równowagę pomiędzy insuliną a cukrem.
Na szczęście, istnieje kilka sposobów na zachowanie energii i dobrego samopoczucia
Dieta
- Aby podnieść poziom glukozy we krwi, należy spożywać węglowodany o niskim indeksie glikemicznym – doprowadzi to do stopniowego i trwałego uwalniania energii.
- Pamiętaj o włączaniu do diety dużej ilości pokarmów zawierających witaminy z grupy B.
- Do prawidłowego działania komórek niezbędna jest również odpowiednia ilość tłuszczów i protein; wybieraj zdrowe tłuszcze, jak siemię lniane, awokado czy oliwę z oliwek, a proteiny – w postaci chudego mięsa, drobiu i produktów sojowych.
- Jedzenie małych porcji i przegryzanie przez cały dzień zredukuje spadki glukozy we krwi, jakie występują pomiędzy posiłkami. Odstaw też napoje zawierające kofeinę i alkohol.
Ćwiczenia
Brak ćwiczeń prowadzi do braku aktywności, a tymczasem aktywność fizyczna zapewni Ci energię i odporność. Nawet krótki, dziesięciominutowy spacer poprawi nastrój i podniesie poziom
energii. Wiele systemów wschodnich, jak medytacja, joga, tai-chi, opiera się na idei krążącej wokół ciebie energii, rewitalizującej ciało.
Ograniczenie stresu
Przesada, nawet w tak pożytecznej dziedzinie jak ćwiczenia fizyczne, również może powodować zmęczenie. Rób częściej przerwy i jeśli trzeba, ogranicz aktywność. Postaraj się przyjemnie spędzać czas, choćby na spotkaniach towarzyskich – zmniejszy to stres związany z napiętym harmonogramem dnia codziennego.
Wielu terapeutów zaleca pozbycie się z życia rupieci – cokolwiek to jest – posprzątanie biurka czy nauczenie się radzenia sobie z trudnymi sytuacjami – dzięki temu energia nie będzie z ciebie tak szybko uchodziła. Nikotyna również wyczerpuje, postaraj się więc rzucić palenie!
Poradź sobie szybko ze zmęczeniem – pozycja dziecka
Aby pozbyć się uczucia zmęczenia, uklęknij i połóż głowę na podłodze. Ręce wyciągnij luźno wzdłuż boków z wnętrzem dłoni zwróconym ku górze. Zamknij oczy i głęboko oddychaj. Myśl o pozytywnych, przyjemnych rzeczach, które przywołują miłe wspomnienia. Szybko poczujesz się odprężona i zrelaksowana.
Drogie Panie, nie dajmy się zmęczeniu! Pamiętajmy o zdrowej diecie na co dzień, odprężającej nas aktywności ruchowej – spacer, nordic walking czy ulubione zajęcia taneczne – nie ważne jak najbardziej lubisz się ruszać, ważne by w ogóle to robić. Nie bez znaczenia jest stres, który towarzyszy nam nieustannie. Spróbuj się odprężyć, nie przejmować błahostkami i znajdować radość w najmniejszych rzeczach.
O różnych objawach menopauzy i sposobie na radzenie sobie z nimi czytaj w zakładce ABC menopauzy
Zuzanna Górka