Obrzęk naczynioruchowy, zwany obrzękiem Quinckego, to jedna z bardziej uciążliwych chorób skóry i błon śluzowych. Choć pozornie nie dzieje się nic złego, może w szczególnych przypadkach doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać obrzęk Quinckego?
Opuchlizna opuchliźnie nierówna. Może powstać z powodu urazu, zapalenia, problemów z krążeniem, nerkami… czasami ciężko jest określić, z czego właściwie wynika.
Obrzęk powstaje, gdy w przestrzeni międzykomórkowej gromadzi się płyn. Nie kazdy obrzęk jest widoczny – niektóre powstają w jamach ciała, na przykład w opłucnej, osierdziu. Jednak czasem pojawiają się pod skórą, tworząc bąble i wybrzuszenia.
Nie należy lekceważyć żadnego obrzęku, szczególnie, jeśli nie potrafimy określić jego przyczyny. Nie mówimy tu o drobnym opuchnięciu, które pojawi się na przykład po ukąszeniu owada – mamy na myśli takie, które jest wyraźnie zauważalne, a jego objawy nie ustępują samoistnie w ciągu kilku godzin.
Tajemniczy obrzęk
Czasami zdarza się, że opuchlizna pojawia się nagle, bez żadnej konkretnej przyczyny. Obrzęk atakuje okolice twarzy, szyi, gardła, czasem kończyn i stawów. Dotyka głównie dzieci i osoby młode, ale nie oznacza to, że nie pojawi się w wieku późniejszym.
Nie jest bolesny, nie swędzi, jest tylko uciążliwy. Ustępuje nieco pod naciskiem, ale mamy przy tym wrażenie naciskania na balonik pełen wody – zazwyczaj jednak mamy wrażenie, że skóra rozciągnięta jest do granic możliwości.
Joanna Pastuszka-Roczek