nadczynnosc-tarczycy-niezbedne-badania

Nadczynność tarczycy występuje wtedy gdy większa ilość hormonów tarczycy oddziałuje na komórki. Objawy nadczynności są różne w zależności od przyczyny zaburzenia funkcji tarczycy oraz wieku pacjenta.

Objawy nadczynności tarczycy

Najczęściej dominującymi objawami są: osłabienie, nerwowość lub niepokój, bezsenność, zła tolerancja ciepła, nadwrażliwość na ciepło i nadmierna potliwość, szybsze spalanie kalorii, co bezpośrednio łączy się z utratą masy ciała, biegunka, kołatanie serca, drżenie rąk, zakłócenie cyklu miesiączkowania, zmniejszenie płodności, osłabienie popędu płciowego, osłabienie koncentracji, drażliwość, duszności, wole, które sygnalizują zaawansowaną nadczynność tarczycy.

Badania tarczycy

Badanie krwi

Aby sprawdzić czy tarczyca funkcjonuje poprawnie należy zacząć od badania krwi, oznacza się poziom hormonów tarczycy: tyroksyny (T4), trójjodotyroniny (T3) i przysadki mózgowej: tyreotropiny (TSH). Badanie to pomaga wykazać, czy gruczoł produkuje prawidłową ilość hormonów i czy dociera do niego hormon z przysadki. Badanie może wskazać nadczynność tarczycy bądź niedoczynność. Krew nie może być pobierana na czczo.

Wartości prawidłowe TSH: 0,3 – 3,5 mj/l. Jeśli stężenie jest mniejsze niż 0,1 mj/l to oznacza nadczynność tarczycy, niedoczynność stwierdza się powyżej 3,5 mj/l. Diagnozę można potwierdzić dodatkowym testem TRH (tyreoliberyna – neurohormon wytwarzany w podwzgórzu, uwalniający TSH z przysadki mózgowej), prawidłowe wartości T4: 5,0 – 12,0 µg/dl. Dokładniej czynność wydzielniczą gruczołu można sprawdzić, oznaczając stężenie tzw. wolnej toksyny (FT4). Prawidłowe wartości to: 0,8 – 1,8 ng/dl, oznacza się je w surowicy krwi. Jeszcze dokładniejszy wynik otrzymuje się po zbadaniu wolnej T3, a prawidłowe wartości to T3: 0,7 – 1,8 µg/dl, a dla FT3: 2,5 – 6,0 ng/dl.

RTG klatki piersiowej

Dzięki rentgenowi klatki piersiowej można określić, czy gruczoł rozrasta się do wewnątrz i czy tworzy wole zamostkowe. Informuje, czy występuje ucisk na tchawicę i przełyk

Scyntygrafia

Dzięki badaniu uzyskuje się obraz tarczycy, jej odszczepów pozagruczołowych i przerzutów nowotworowych. Podaje się doustnie izotop jodu (tzw radioznacznik), one zaś gromadzą się w miąższu tarczycy i jej guzkach. Jeśli w tarczycy są guzki radioznacznik jest wchłaniany nierównomiernie, cały jod wychwytują guzki gorące. To one przyczyniają się do nadczynności, natomiast guzki zimne nie produkują hormonów, stąd też nie wchłaniają jodu. Na podstawie badania powstaje mapa zróżnicowania tkanki tarczycy, dzięki której lekarz może określić jej stan. Badaniu nie mogą się poddać kobiety w ciąży i karmiące piersią.

USG tarczycy

USG jest badaniem obrazowym, dzięki niemu uzyskuje się szeroki zakres możliwości oceny gruczołu tarczowego oraz węzłów chłonnych i naczyń krwionośnych. Badanie daje możliwość wykrycia nawet niewielkich zmian, można określić czy te zmiany są łagodne, czy złośliwe. Podczas badania sprawdza się wielkość płatów ( trzech wymiarach) i grubość cieśni tarczycy. Sprawdza się także echogeniczność miąższu tarczycy, jeśli jest wyższa mogą występować zmiany patologiczne takie jak torbiele, czy guzki. Bada się również węzły chłonne w okolicy żuchwy.

Kanka