przyczyny-powstawania-halluksow

Halluksy to schorzenie polegające na zniekształceniach stóp (zwłaszcza palców) – bywa, iż uznaje się je za jedną z chorób cywilizacyjnych. Wynika z niekorzystnego oddziaływania czynników genetycznych jak i środowiskowych (przy czym oddziaływanie to nierzadko trwa latami).

Wśród przyczyn „wrodzonych”, które mogą prowadzić do wystąpienia halluksów można wymienić: stopę egipską (z nadmiernie długim paluchem), wzmożoną szpotawość I kości śródstopia oraz płaskostopie poprzeczne. Halluksy mogą się również rozwinąć w wyniku chorób reumatycznych (jak reumatoidalne zapalenie stawów), a także w następstwie urazów (to dotyczy zwłaszcza mężczyzn).

Jednakże wśród czynników najczęściej wymienianych jako przyczyna halluksów znajdują się przede wszystkim: noszenie przez lata niewłaściwego obuwia – ciasnego, na wysokim obcasie, wąskiego w palcach i męczącego stopy (co prowadzi do powstawania deformacji oraz zwyrodnień); otyłość – czynnik nie tyle powodujący, co przyspieszający rozwój halluksów obciążenia stóp w wyniku wykonywanego zawodu (szczególnie narażone są tancerki klasyczne); oraz zmiany hormonalne w okresie menopauzy.

W większości halluksy pojawiają się właśnie w okresie klimakterium. Deformacje te częściej dotykają kobiet nie tylko dlatego, że noszą obuwie na obcasach. Wiąże się to także z budową kobiecych stóp, w których budowa mięśniowa jest słabiej rozwinięta, a one same – podatniejsze na zniekształcenia.

Redakcja