osteopenia-i-jej-leczenie

Osteopenia jest stanem, w którym zbyt szybko postępuję utrata gęstości mineralnej kości. Choć proces ten jest naturalny po ukończeniu pewnego wieku, to jednak jego tempo nie powinno przekraczać 5 % na 10 lat.

Osteopenię łatwo rozpoznać dzięki charakterystycznym objawom (bóle w okolicach krzyża oraz zniekształcenia sylwetki), a uzupełnieniem diagnozy jest wynika badania densytometrycznego, określającego gęstość mineralną kości.

Jak leczyć osteopenię?

Przy leczeniu osteopenii warto przede wszystkim zadbać o zmianę nawyków żywieniowych. Niezbędny jest też jednak ruch, którego brak może przyczynić się do znaczącego pogorszenia stanu naszych kości. Jako, że do powstania osteopenii przyczynia się niedobór wapnia, należy bezwzględnie zadbać o to, aby dostarczać organizmowi jego dzienną dawkę (wynoszącą od 800 mg – 1000 mg dziennie).

Aby pierwiastek ten mógł być dobrze przyswajany, konieczne jest także zapewnienie witaminy D.

Wapń można znaleźć m.in. w produktach nabiałowych (należy jednak unikać zarówno tych pełnotłustych jak i odtłuszczonych, półtłuste mleko czy twarogi są rozwiązaniem optymalnym).

Wapń można również przyjmować w formie suplementów diety, pamiętając jednocześnie, aby unikać substancji mogących przyspieszać jego wydalanie lub upośledzać wchłanianie.

Redakcja