bol-stawow-gdzie-lezy-przyczyna

Stawy są podatne na obrażenia. Do najczęstszych przyczyn bólu stawów zaliczyć można czynniki „mechaniczne”, związane z rozmaitymi urazami czy kontuzjami.

A znajdują się wśród nich: urazy stawów związane z uszkodzeniem torebki stawowej i więzadeł (powstałym w wyniku intensywnych ćwiczeń, dużego wysiłku itp.); skręcenie stawu polegające na rozerwaniu jego struktur; zwichnięcie stawu – przy którym należy zachować większe środki ostrożności, uszkodzone są bowiem więzadła, torebka stawu a czasami powierzchnie stawowe ulegają złamaniu.

Ból stawów może również pojawiać się w wyniku występowania wad wrodzonych. Prowadzą one do przeciążenia struktur stawu – co z kolei skutkuje mikrourazami i uszkodzeniami w pierwotnie zmienionym stawie, ale też w stawach sąsiadujących. Charakterystyczne jest to, że bóle zazwyczaj nasilają się przy próbie ruchu, natomiast nie występują obrzęki. Najczęściej można zaobserwować u chorego wady postawy.

Często u źródeł „mechanicznego” bólu stawów wcale nie musi leżeć kontuzja. Wystarczy przeciążenie wynikające z długotrwałego nacisku na stawy. Przeciążenie stawów nie daje objawów takich jak obrzęk czy zaczerwienienie, jednak może dochodzić do ograniczeń ruchomości w stawie.

Długotrwałe przeciążenia mogą przyczyniać się do powstawania zwyrodnień. Najczęściej zmiany zwyrodnieniowe można zaobserwować w kręgosłupie, stawach biodrowych i kolanowych.

Redakcja