Hormonalna terapia zastępcza jest obecnie uważana za najskuteczniejszą formę leczenia dolegliwości związanych z okresem przekwitania. Mimo wszystko metoda ta nie jest wolna od wad. Jakie ryzyko niesie ze sobą stosowanie HTZ?
Zagrożenia przyjmowania HTZ
Wiele się mówi na temat szkodliwości stosowania hormonalnej terapii zastępczej. Jeśli chcesz je poznać, przeczytaj nasz artykuł na ten temat.
Hormony, choć niwelują objawy wypadowe okresu menopauzy, mogą mieć negatywny wpływ na inne funkcje organizmu. Wśród zagrożeń, jakie idą w parze ze stosowaniem HTZ, wymienia się:
- rak sutka
- udar mózgu
- zakrzepica żył
- choroba niedokrwienna serca
- zawał serca
Czy należy się bać HTZ?
Nie ma jednoznacznych informacji, które potwierdziłyby, że HTZ wywołuje raka piersi. Co więcej, wyniki badań nie wskazują na istnienie większej śmiertelności wśród kobiet, które stosują terapię hormonalną (niezależnie od przyczyny zgonu). Interpretacje badań prowadzonych nad HTZ były bardzo niedokładne i nie uwzględniały najważniejszego czynnika – pacjentek. Terapia była zupełnie niezindywidualizowana.
Wzrost chorób układu krążenia następował tylko u tych kobiet, które już miały zmiany miażdżycowe. Może to świadczyć tylko o tym, że HTZ nie cofa postępujących już chorób, a nie o tym, że tworzy kolejne.
Monika Witczak