Czynników, którymi sami szkodzimy swojemu pęcherzowi jest wiele. Starajmy się zatem w miarę możliwości prowadzić zdrowy tryb życia i ograniczać spożywanie niewłaściwych produktów oraz wykonywanie pewnych niewskazanych czynności. Jakich?
Nikotyna zabija nie tylko płuca
Palenie tytoniu ma szkodliwy wpływ nie tylko na płuca i układ oddechowy, ale może również przyczynić się do powstania NTM. Nałogowe palenie papierosów bardzo często powoduje przewlekły kaszel, który zwiększa ciśnienie śródbrzusze. Poza nagłymi wzrostami ciśnienia wewnątrzpęcherzowego w trakcie kaszlu, nikotyna ma również działanie antyestrogenowe.
Substancje zawarte w papierosach działają też bezpośrednio na mięśnie wypieracza, powodując ich skurcz. Choroby płuc, takie jak przewlekła obturacyjna choroba płuc, bezdech nocny, czy chroniczny kaszel mają wpływ na zaburzenie produkcji kolagenu, co osłabia strukturę dna miednicy.
Leki i ich skutki uboczne
Wśród innych przyczyn nietrzymania moczu można wymienić także przyjmowanie dużej ilości leków np. moczopędnych lub uspokajających. Działania uboczne wielu środków farmaceutycznych powodują nieprawidłowe funkcjonowanie pęcherza i cewki moczowej. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn przejściowego nietrzymania moczu.
Joanna Kamińska