korupcja-w-fifa-czy-rosja-i-katar-straca-mundial

Przyznanie organizacji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Katarowi od wielu miesięcy budzi ogromne kontrowersje. Dziennikarze i kibice od początku podejrzewali korupcję. Jeśli ich przypuszczenia potwierdzi audyt FIFA, Katar i Rosja mogą stracić prawo do organizacji mundialu.

Choć historia światowego futbolu jest bardzo bogata i nierzadko pojawiały się podejrzenia o łapówkarstwo, nigdy dotąd nie odebrano organizacji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej żadnemu krajowi, który przypadł ten zaszczyt. Czy dojdzie do precedensu i państwa, które są głodne prestiżu, stracą to, na czym tak bardzo im zależało?

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w cieniu korupcji i łamania praw człowieka

Choć międzynarodowe organizacje broniące praw człowieka od miesięcy biją na alarm i apelują o odebranie praw organizacji mundialu Rosji i Katarowi, FIFA ani razu nie pokłoniła się nad problemem. Tymczasem odebranie Putinowi tak prestiżowej imprezy, jaką niewątpliwie są Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, mogłoby przynieść lepsze skutki od niektórych unijnych sankcji. Rosja w charakterze gospodarza mundialu to spełnienie marzeń jej prezydenta, który pragnie, aby jego kraj był postrzegany jako wielkie imperium. Z kolei przy budowie stadionów w Katarze niemal każdego dnia giną ludzie, najczęściej obcokrajowcy, których zmusza się do niewolniczej pracy.

Plany rządzących i ich mocarstwowe ambicje mogą jednak pokrzyżować nie ludzie obdarzeni empatią, lecz FBI i osoby przeprowadzające audyt w FIFA. Jeśli ten ostatni wykaże, że w Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej doszło do korupcji podczas wyborów gospodarzy turniejów przewidzianych na 2018 i 2022 rok, może dojść do futbolowego trzęsienia ziemi. Niewykluczone jest odebranie praw do organizacji ww. imprez Rosji i Katarowi.

Odebranie mundialu – groźny precedens?

Zdania nt. odebrania Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej wcześniej wybranym organizatorom są podzielone. Niektórzy działacze obawiają się, że doszłoby do brzemiennego w skutkach precedensu. W przyszłości przegrani mogliby podważać wybory FIFA, zarzucając jej korupcję. Z drugiej strony bezkarność przyczyni się do dalszego rozwoju procederu wręczania łapówek. Nie tylko skorumpowani działacze, ale również państwa, które ich przekupują muszą ponosić konsekwencje.

Marlena