Po co brać leki na menopauzę? Przecież wystarczy herbatka na uspokojenie, nowy ciuch. A w ogóle – „baby i tak są jakieś inne”. I drażliwe… Niestety – takie poglądy wcale nie są rzadkością.
Często żartuje się z menopauzy, a wręcz udowadnia, że to jeszcze jeden sposób na usprawiedliwienie babskich humorów. Nic bardziej mylnego.
Podczas klimakterium zachodzą w organizmie kobiety zmiany hormonalne, które nie tylko powodują dolegliwości w życiu codziennym (uderzenia gorąca, potliwość, nietrzymanie moczu, bóle głowy, mięśni, stawów, bóle w piersiach, ogólny spadek formy), ale też niosą ze sobą zwiększone ryzyko chorób serca, kości, a także nowotworów.
Dodatkowym problemem są wahania wagi – zwalnia metabolizm, pojawiają się kłopoty z trawieniem, przyswajaniem niektórych składników.
Lekarstwo na menopauzę
Odpowiednio dobrane leki umożliwiają zarówno leczenie tych doraźnych dolegliwości, jak i zapobieżenie potencjalnym szkodliwym skutkom menopauzy. Na rynku dostępne są zarówno preparaty naturalne, na bazie wyciągów roślinnych, jak i suplementy z fitoestrogenami (naśladującymi w organizmie estrogeny, których poziom u kobiet w menopauzie drastycznie spada).
Redakcja