jak-rozpoznac-cukrzyce

Cukrzyca jest chorobą społeczną. Z tą przypadłością zmagają się miliony ludzi na całym świecie. W przypadku tej choroby wczesna diagnostyka odgrywa niezwykle istotną rolę. Jak rozpoznać cukrzycę?

W przypadku cukrzycy mamy do czynienia z grupą chorób metabolicznych, które charakteryzują się podwyższonym poziomem cukru we krwi. Przyczyną hiperglikemii jest defekt produkcji lub działania insuliny. Ten hormon, produkowany przez trzustkę, odgrywa niezwykle istotną rolę w metabolizmie węglowodanów.

Przewlekła hiperglikemia – powikłania

U osób, które borykają się z przewlekłą hiperglikemią, często dochodzi do poważnych powikłań. W związku z tym nie należy lekceważyć cukrzycy, ponieważ nieleczona przyczynia się do uszkodzenia różnych narządów. Wyróżniamy kilka typów cukrzycy. Poszczególne rodzaje różnią się przyczyną i przebiegiem choroby.

Cukrzyca typu 1 – przyczyny

W przypadku chorych na cukrzycę typu 1 insulina jest wydzielana w niedostatecznej ilości, podczas gdy tkanki zachowują wrażliwość na ten hormon. Ten rodzaj często pojawia się u kobiet w ciąży. Odpowiedzialność za rozwój choroby ponosi burza hormonalna, jaka przetacza się przez organizm przyszłych matek.

Niespecyficzne objawy cukrzycy

Cukrzyca nie jest chorobą, która atakuje znienacka. Zazwyczaj daje o sobie znać. Niestety, wiele osób lekceważy pierwsze objawy tego schorzenia. Niektórzy przypisują je innym chorobom. Z przeprowadzonych badań wynika, iż z cukrzycą typu 2 borykają się 2 miliony osób. Specjaliści uważają, że drugie tyle choruje, nie zdając sobie z tego sprawy.

Cukrzyca – powikłania

Cukrzycy nie należy lekceważyć, ponieważ nadmiar cukru we krwi uszkadza naczynia krwionośne. W związku z tym w miarę upływu czasu serce, nerki i oczy zaczynają odmawiać posłuszeństwa.

Irmina