korekcja-powiek-najwazniejsze-fakty

Każdego dnia tysiące ludzi na całym świecie decyduje się na poprawę swojego wyglądu przez operację plastyczną, taką jak powiek, nazywana również blepharoplastyką.

Korekcja powiek jest relatywnie niewielkim zabiegiem, który jednak daje zauważalne rezultaty. Po tego typu operacji plastycznej pacjent wygląda młodziej, a także na bardziej wypoczętego. Dzięki widocznym, pozytywnym zmianom na twarzy zabieg ten zdecydowanie poprawia samoocenę i pewność siebie osoby, która takiemu zabiegowi się poddała. Opadające powieki powodują, że twarz wygląda starzej i na bardziej zmęczoną. W takich wypadkach, aby czuć się komfortowo we własnej skórze warto rozważyć poddanie się zabiegowi, który może poprawić nasz odbiór samych siebie.
Tego typu zabiegi, co jest bardzo korzystne, nie pozostawiają po sobie widocznych znamion. Jednym z zabiegów poprawiających wygląd oka jest usunięcie tłuszczu z jego okolic. Chirurg może przeprowadzić taki zabieg poprzez wykonanie nacięcia pod rzęsami jednocześnie nie pozostawiając widocznej blizny. Usunięcie tłuszczu spod oka nie zawsze jest jednak dobrym rozwiązaniem, gdyż może doprowadzić do powstania tzw. “syndromu zapadniętego oka” (oczy się zapadają w oczodół). Z powodu zanikania tkanki tłuszczowej mogą również pojawić się ciemne pierścienie wokół oczu, co może zostać poprawione w czasie operacji chirurgicznej.

Zabieg podniesienia brwi

Niekiedy bywa, że brwi przez swoją dużą wagę są nie znajdują się w odpowiednim miejscu i opadają niżej niż powinny. Nie jest to problem związany z powiekami jednak wpływa na wygląd oka jako całości. Najlepszym rozwiązaniem w takim wypadku jest endoskopowy lifting prowadzący do naciągnięcia skóry. Chirurg wykonuje wówczas małe nacięcie skalpelem, a wszystkie manipulacje odbywają się pod skórą, dzięki temu zabieg nie pozostawia po sobie widocznych blizn. Więcej informacji o tym, jak wygląda zabieg znajdziesz na stronie Kliniki Chirurgii Plastycznej Medicover.

Ryzyko i komplikacje, które niesie z sobą chirurgiczna korekcja powiek

Wszystkie zabiegi chirurgiczne wykonywane są w odpowiednich, sterylnych warunkach pomimo tego wciąż istnieje niewielkie ryzyko infekcji. Występuje również prawdopodobieństwo, że dojdzie do pooperacyjnego krwawienia. Uszkodzenie narządu wzroku, spowodowane korekcją powiek, występuje niezwykle rzadko, jednak istnieje ryzyko, że skóra będzie naciągnięta mocniej niż powinna – tego typu powikłania występują najczęściej w przypadku dolnej powieki.

Opieka po zabiegu i rekonwalescencja

Po każdym zabiegu lekarz powinien dokładnie poinstruować pacjenta jak należy o siebie dbać. W czasie rehabilitacji pooperacyjnej oczy mogą być opuchnięte, a lód pozwoli na ograniczenie tego zjawiska i zapobiegnie powstawaniu siniaków. Kiedy znieczulenie minie wówczas pacjent może odpowiednio dla potrzeb dozować paracetamol, by ograniczyć dyskomfort związany z zabiegiem. Szwy, o ile same się nie rozpuszczają, powinny być usunięte kilka dni po zabiegu. Zasinienia oraz opuchnięcia oczu mogą występować przez około 2 do 3 tygodni. Wcześniej mogą być one kamuflowane poprzez dobry makijaż. Makijaż można nakładać już po usunięciu szwów lub ich rozpuszczeniu. Decydując się na operację plastyczną powiek warto wziąć pod uwagę, że na efekt trzeba będzie poczekać. Dlatego też większość pacjentów bierze kilka dni wolnego przed powrotem po operacji do pracy. Dodatkowo po takim zabiegu lepiej odczekać z powrotem do wzmożonej aktywności fizycznej, gdyż w tym czasie organizm będzie osłabiony.

Blizny po zabiegach chirurgicznych powiek

Dla wszystkich zainteresowanych operacjami plastycznymi bardzo ważną jest kwestia blizn, które pozostają po zabiegu. W przypadku operacji plastycznej górnych powiek pozostaną one widoczne, jako cienkie, czerwone linie poprzez kilka tygodni w porywach do kilku miesięcy. Blizny te nie są jednak zauważalne, gdyż najczęściej nacina się powiekę w okolicy naturalnych zagłębień na powiece. W przypadku dolnej powieki operacja plastyczna pozostawia cienką kreskę, która znajduje się najczęściej pod powieką, co czyni ją prawie niewidoczną. Natomiast po usunięciu worków pod oczami blizny są w ogóle niewidoczne.
O autorce: Dominika Jurkiewicz, doktorantka w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego.
Autorka bloga www.portalzdrowie.pl
źródło zdjęcia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kolor_oczu#mediaviewer/Plik:Movie_Eyes.jpg

Autor zewnętrzny