Wiele kobiet boryka się z problemem otyłości w trakcie przekwitania. Czy wzrost masy ciała wraz z wiekiem to proces nieuchronny i naturalny? Jakie są przyczyny otyłości wśród kobiet?
Wydaje się, że wzrost masy ciała i menopauza są ze sobą nierozerwalnie złączone. Efekt przybierania na wadze na tym etapie życia jest obserwowany u większości kobiet na całym świecie. Najistotniejsze wydaje się znalezienie odpowiedzi na dwa podstawowe pytania. Czy w procesie przybierania na wadze główną rolę odgrywają czynniki biologiczne, czy innego rodzaju? Czy kobieta ma jakąś szansę, aby wpłynąć na swoją wagę w okresie menopauzy?
Menopauzalny zespół metaboliczny
Najczęściej występującym rodzajem nadwagi w okresie okołomenopauzalnym, jest otyłość brzuszna. Zaczynają pojawiać się też dodatkowe dolegliwości: insulinooporność (zmniejszenie wrażliwości organizmu na insulinę), dyslipidemia (podwyższony poziom lipidów – cholesterolu, trójglicerydów) i nadciśnienie tętnicze. Wszystko razem składa się na menopauzalny zespół metaboliczny, który prowadzi do chorób układu krążenia, a w efekcie jest przyczyną aż 50% zgonów kobiet w okresie przekwitania.
Oprócz tego otyłość jest istotnym czynnikiem rozwoju raka piersi, zwłaszcza u kobiet, które miały problemy z wagą już przed etapem przekwitania.
Dlaczego tyję w czasie menopauzy?
Podłożem wszelkich zmian w organizmie kobiety w trakcie menopauzy są wahania hormonalne. Mają one również wpływ na gospodarkę tłuszczową. Hormony regulują lipogenezę i lipolizę (gromadzenie i rozkład tłuszczów) oraz rozłożenie tkanki tłuszczowej w organizmie. Ich nierównomierna praca powoduje zwiększenie odkładania tłuszczów w okolicy brzucha. Również brak kontroli nad apetytem jest związany z przemianami menopauzalnymi – rozregulowaniem mechanizmów odpowiedzialnych za łaknienie, spadek przemiany materii oraz zmniejszenie poziomu hormonu wzrostu (GH).
M. Witczak