Menopauza nie zmienia nas permanentnie. Taki obraz menopauzy to przesada. Na to czy w tym czasie będziemy przeżywać drażliwość i zwiększoną nerwowość ma wpływ np. nasz temperament.
Kobiety, u których jedną z cech jest duża wrażliwości emocjonalna są narażone na dodatkowe reakcje ze strony układu emocjonalnego. Częstym zaburzeniem, które będzie się u nich nasilało w okresie około menopauzalnym mogą być lęki.
O zaburzeniach lękowych można mówić wtedy, gdy odczuwany strach i obawę, które uniemożliwiają nam lub utrudniają normalne funkcjonowanie. „Strach” to silne uczucie trwogi przed czymś konkretnym np.: przedmiotem, osobą czy wydarzeniem. Natomiast „lęk” jest stanem bardziej uogólnionym, który wiąże się z niepewnością i niepokojem bez wyraźnej przyczyny. Stany lękowe mogą przejawiać się na różne sposoby:
Jednym z nich są fobie, czyli taki rodzaj zaburzeń podczas których skala odczuwanego lęku jest nieproporcjonalna do realnego zagrożenia np.: lęk przed podjęciem kolejnej pracy po mobbingu.
Anita S