Histerektomia to zabieg, który powoduje chirurgiczne usunięcie macicy. W jakich przypadkach wykonuje się histerektomię? Czy da się normalnie żyć po usunięciu macicy?
Dlaczego histerektomia?
Histerektomię, czyli usunięcie macicy (w zależności od wskazania także razem z trzonem i szyjką macicy oraz z jajnikami i jajowodami) wykonuje się po rozpoznaniu złośliwego nowotworu macicy, jajników lub pochwy. Najczęściej jednak decyzja o histerektomii zapada w przypadku występowania mięśniaków na macicy. Nie wszystkie mięśniaki mają od razu wskazanie do usunięcia całej macicy – muszą być bardzo duże, powodować bóle i obfite krwawienia. Czasami histerektomia jest konieczna w przypadku ostrej infekcji narządu rodnego czy przy pęknięciu lub wypadnięciu macicy. Także przerost endometrium jest wskazaniem do usunięcia macicy.
Histerektomia – i co dalej?
Po usunięciu macicy kobieta dochodzi do siebie około dwa miesiące. Jednak do pół roku po zabiegu powinna się oszczędzać, nie pracować ciężko ani nie dźwigać. Jeśli podczas operacji usunięte zostały także przydatki wkrótce pojawią się nieprzyjemne objawy menopauzy. Aby temu zapobiec, pacjentka powinna zacząć jak najszybciej hormonalną terapię zastępczą. Wyjątek stanowią panie, które już przeszły okres menopauzy. Ponieważ ich jajniki już nie produkują hormonów, pacjentki nie muszą przyjmować HTZ.
Monika Witczak