Klimakterium, czyli wejście w nowy, fascynujący okres życia to długotrwały proces. Jak każdy proces ma swoje fazy. Wyjaśniamy podstawowe pojęcia i usystematyzujemy wiedzę na temat etapów menopauzy.
Menopauza, klimakterium, przekwitanie, fazy menopauzy – to pojęcia, które mogą się nam mylić (nie wspominając, jak bardzo jest to „skomplikowany” słownik dla naszego mężczyzny – oświeć go, podsuwając mu artykuł Kochanie, to już chyba klimakterium!).
Menopauza
To temat rzeka… To nie tylko pojęcie medyczne, proces, w którym zmienia się nasz organizm, zaskakuje nas nasze ciało i dusza, to szereg zmian, których doświadczamy w każdym aspekcie naszego życia.
Dla przypomnienia, menopauza (w sensie klinicznym) to u kobiet dzień następujący po zakończeniu ostatniej w życiu miesiączki. Datę tę ustala się wstecz, po upływie 12 miesięcy bez wystąpienia ponownej menstruacji. Po takim okresie kobieta uznawana jest za niepłodną, bez możliwości zajścia w ciążę.
Natomiast klimakterium to okres kilku lat przed i kilku lat po menopauzie, obejmujący wszystkie zmiany w fizjologii cyklu miesięcznego, samopoczuciu i organizmie kobiety.
Perimenopauza
To okres lat przejściowych prowadzących do menopauzy, jak i po jej wystąpieniu – kilka lat przed i po ostatniej miesiączce w życiu kobiety. W tym czasie większość kobiet zauważa u siebie niektóre objawy zmian hormonalnych, takich jak: uderzenia gorąca, zmiany nastrojów, zmęczenie, bezsenność.
W czasie perimenopauzy produkcja większości hormonów rozrodczych, takich jak estrogeny, progesteron i testosteron spada i staje się mniej regularna, często z nieprzewidywalnymi wahaniami poziomu. W tym okresie zanika płodność, choć nie jest uznawana za zerową do momentu określenia daty menopauzy (12 miesięcy od ostatniego wystąpienia menstruacji).
Objawy perimenopauzy mogą pojawić się już około 35. roku życia, chociaż większość kobiet zaczyna być ich świadoma dopiero 10 lat później. Perimenopauza z widocznymi objawami może trwać od kilku do ponad dziesięciu lat. Może ona przypominać okres dojrzewania, który poprzedza menarche (pierwszy cykl menstruacyjny). Nie można przewidzieć ani określić dokładnego czasu trwania perimenopauzy u danej kobiety, ponieważ nasz organizm rządzi się swoimi prawami.
Premenopauzą
Terminem premenopauzy określa się lata poprzedzające ostatnią miesiączkę w życiu kobiety, czyli okres spadku ilości hormonów rozrodczych oraz nieregularność w ich wydzielaniu. Wtedy również pojawiają się pierwsze objawy wygasania czynności hormonalnych.
Postmenopauza
Postmenopauza jest okresem rozpoczynającym się po ostatniej miesiączce w życiu kobiety – czas, kiedy jajniki ostatecznie przestają wytwarzać jajeczka.
Jeśli od dwunastu miesięcy nie wystąpiło żadne krwawienie ani plamienie, możemy określić, że jesteśmy w pierwszym roku postmenopauzy. Powodem, dla którego tak późno diagnozuje się, czy kobieta wstąpiła w okres pomenopauzalny, jest charakterystyczna dla tego okresu życia nieregularność występowania miesiączki. Dlatego też potrzebny jest dość długi okres, aby móc stwierdzić, że cykl w rzeczywistości ustał.
Zuzanna Górka