menopauza-jako-kryzys-kobiecosci

Słowo kryzys pochodzi z greckiego i oznacza walkę, decydowanie, zmaganie się z czymś pod presją czasu. Dziś kryzys ma znaczenie negatywne i przede wszystkim kojarzy się z barkiem pieniędzy, beznadzieją i rozpaczą. Zapominamy, że to przejściowa zawierucha, z której wychodzimy silniejsi.

Kryzys w psychologii

Jest to przełom, przesilenie i decydujący zwrot w życiu. Jedna z teorii rozwoju człowieka, autorstwa Erika Eriksona zakłada, że nasze życie podzielone jest na etapy, podczas których przechodzimy specyficzny kryzys rozwojowy. To, w jaki sposób go rozwiążemy wpłynie na dalsze etapy naszego życia, możemy wyjść z nich zwycięsko, ale również pokaleczeni.

Przykładowe kryzysy dotyczą takich zagadnień, jak zaufanie-nieufność do otoczenia w okresie niemowlęcym, indywidualność kontra wycofanie we wczesnym dzieciństwie.

Każdy etap życia wiąże się z tym, że uczymy się ważnych dla nas umiejętności, ale na szczęście porażka na jednym etapie wcale nie sprawia, że przegramy w kolejnym – może nam być po prostu trochę trudniej.

Okres poprzedzający menopauzę nazwany jest przez Eriksona etapem konfliktu produktywności i stagnacji. Zaczyna się on około 24-25 roku życia i trwa przez całe nasze zawodowe życie, do około 65 roku życia. Ostatnio pojawiły się głosy, że w przypadku kobiet jego koniec przypada na początek menopauzy.

Joanna Pastuszka-Roczek