htz-a-miesiaczka

HTZ jest terapią polegającą na stosowaniu estrogenów lub estrogenów i gestagenów. Ma za zadanie łagodzić objawy u kobiet w okresie okołomenopauzalnym, związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie.

W zależności od potrzeb pacjentki dobierana jest najbardziej optymalna metoda terapii. Determinantami są tutaj zarówno nasilenie objawów, stan zdrowia, jak i wiek. W zależności od stosowanej terapii może, acz nie musi występować comiesięczne krwawienie. Do dostępnych metod należą terapia sekwencyjna oraz terapia ciągła.

Podawanie hormonów może polegać na stosowaniu:

  • tylko progestagenu
  • tylko estrogenu
  • estrogenu wraz z progestagenem

W większości przypadków zalecana jest ostatnia metoda, gdyż występuje w niej minimalne ryzyko nowotworów błony śluzowej macicy. Podczas terapii sekwencyjnej – przyjmowaniu tabletek w określony sposób, zachowane zostają miesiączki.

Jest ona zalecana kobietom w początkowym okresie menopauzy. Z kolei kobietom po 50 roku życia proponuje się zazwyczaj złożoną terapię ciągłą. Estrogen i progestagen są podawane bez przerw, codziennie, a krwawienie miesięczne nie występuje.

Często kobiety obawiają się, że w przypadku terapii sekwencyjnej krwawienia będą zbyt obfite lub nieregularne. Jednak w większości – miesiączki nie dość że występują „punktualnie” co 4 tygodnie, to są także mniej intensywne i towarzyszą im nieznaczne dolegliwości. Jeżeli chodzi o skutki uboczne terapii ciągłej, to jednym z nich może być wystąpienie plamień w pierwszych miesiącach leczenia, oraz wzmożone napięcie sutków, jednak te dolegliwości z czasem ustępują.

Redakcja