Nikt nie lubi widzieć na swojej twarzy upływu czasu. Wolimy myśleć, że wciąż jesteśmy sprawne i zdrowe. Podczas menopauzy często myślimy i czujemy inaczej. Jak sobie poradzić z negatywnymi emocjami w czasie przekwitania?
Ustanie pracy jajników następuje powoli. W tym czasie stopniowo pogarsza się jakość życia kobiety – zwiększa się ryzyko chorób takich jak osteoporoza, NTM czy suchość pochwy. Wraz ze zmianami fizycznymi pojawiają się kłopoty natury psychicznej.
Wpływ menopauzy na psychikę kobiet
Klimakterium charakteryzuje się występowaniem nieprzyjemnych objawów takich jak uderzenia gorąca, zimne poty, bezsenność. Wprowadzają one chaos w nasze uporządkowane życie. Kobiety coraz wyraźniej czują utratę kontroli nad własnym ciałem. Dodatkowo brak estrogenu może przyspieszyć powstawanie zmarszczek, pogarsza się owal twarzy.
Zanikają stopniowo drugorzędne cechy płciowe, za które odpowiedzialny jest estrogen: piersi stają się coraz mniej sprężyste, a tłuszcz, zamiast odkładać się na biodrach, wędruje na brzuch. Pojawiają się kłopoty z koncentracją i pamięcią, co jest szczególnie stresujące dla kobiet, które wcześniej bez problemu wykonywały wiele czynności naraz.
To wszystko sprawia, że zdecydowana większość kobiet cierpi na obniżenie nastroju, które może rozwinąć się w depresję. Do tego dochodzą ataki złości, niepokój, nieustanne zmęczenie. Bardzo często menopauza zbiega się z opuszczaniem domu przez dzieci, więc kobiety przeżywają dodatkowy stres.
Oleofarm