Menopauza dla większości kobiet wiąże się z uciążliwymi objawami, zarówno natury psychicznej, jak i fizycznej. Jednymi z najczęściej występującymi dolegliwościami są zawroty głowy.
Objawy menopauzy
Nadchodząca menopauza daje o sobie znać. Interesuje ona nie tylko same zainteresowane, ale i naukowców. Według badań naukowych przeprowadzonych na kobietach z krajów europejskich, u 95% badanych kobiet stwierdzono występowanie objawów klimakterycznych:
- uderzenia gorąca (opisywane jako gwałtowne uczucie gorąca w klatce piersiowej, przesuwające się pod szyję do twarzy),
- poty nocne,
- kołatanie serca,
- zawroty głowy.
- Ponad 50% kobiet skarżyło się na zmiany nastroju, a aż 58% kobiet cierpiało na bezsenność.
Stwierdzono takie objawy jak zmiany nastrojów od euforii do depresji, płaczliwość i brak możliwości kontroli nad gniewem i negatywnymi emocjami, zaburzenia snu związane z niepokojem wewnętrznym, napady lęku, trudności w skupieniu uwagi, pobudzenie ruchowe i słowotok.
Na co skarżą się Polki?
Takie badanie przeprowadzono także na naszym rodzimym podwórku, gdzie uzyskano podobne wyniki. Polki skarżyły się najczęściej na nastroje depresyjne: obawę przed przyszłością, niepokoje i płytki sen oraz wczesne budzenie się. Bardzo często mówiły o drażliwości i utracie zainteresowań. Trudności ze snem i ciągłym budzeniem się w nocy wzmagają drażliwość za dnia i obniżają nastrój, potęgując wrażenie braku kontroli i wzmagając stres.
Zuzanna Górka