Uczyć można się przez całe życie, w każdym wieku. Dotyczy to nie tylko rozwijania zdolności umysłowych, ale także fizycznych. Uczenie się nowych umiejętności ruchowych powoduje, że czujemy się młodsi.
Od dawna pokutuje w naszym społeczeństwie mit, że pływać, grać w tenisa, jeździć na łyżworolkach, na nartach, szaleć na desce windsurfingowej można wówczas, gdy się tego nauczyliśmy w dzieciństwie lub we wczesnej młodości. Będąc dorosłym za późno jest na naukę, a osoby w wieku starszym niczego już się nie nauczą. To wszystko nieprawda.
Bez względu na wiek, do późnej starości możemy skutecznie uczyć się nowych czynności ruchowych. Oczywiście, nauka wymaga wówczas więcej cierpliwości, trwać będzie dłużej, ale nie jest niemożliwa. Uczenie się nowego ruchu może być przyjemnym doświadczeniem, szczególnie wówczas gdy mamy 40, 50 lub więcej lat. Nowymi umiejętnościami można zaimponować innym i sobie – skutecznie dowartościować się we własnych oczach, uwierzyć w swoje siły.
Rozwijaj cały organizm
Uczenie się nowych sportów to trenowanie ważnych obszarów naszego mózgu, dlatego też samo tylko uczenie się jest z punktu widzenia zdrowia zajęciem godnym polecania. Nie tylko rozwijamy się fizyczne, kształtujemy siłę i wytrzymałość naszych mięśni, ale przede wszystkim koordynację ruchową. Podczas nauki złożonej struktury ruchu (np. pływania) nasz system nerwowy wydatnie pracuje. Precyzyjne sterowanie własnym ciałem jest możliwe właśnie dzięki skomplikowanej pracy mózgu.
dr Paweł F. Nowak