Nie musimy wyjeżdżać na Antarktydę, aby nabawić się odmrożeń. Także i u nas, w Polsce, możemy doprowadzić do takiego uszkodzenia skóry. W naszym klimacie niskie temperatury nie są niczym nadzwyczajnym. Warto więc wiedzieć, jak zminimalizować ryzyko odmrożeń.
Czym jest odmrożenie?
Odmrożenie jest uszkodzeniem skóry, które powstaje na skutek działania na nią niskiej temperatury. To, jak rozległe i ciężkie jest odmrożenie, zależy od tego, jak długo skóra była poddana działaniu niskiej temperatury. Również to, jak niska była temperatura, ma wpływ na stopień uszkodzenia skóry.
Przyczyny odmrożeń
Główną przyczyną odmrożeń jest niska temperatura. Jeśli dodatkowo występuje wiatr i duża wilgotność powietrza, to wtedy skutki mrozu się nasilają, a uszkodzenia są poważniejsze. Ciężkie odmrożenia mogą powstać u osób, które długo przebywają na mrozie i które jednocześnie są pod wpływem alkoholu.
Alkohol powoduje zmiany w naczyniach krwionośnych, czego skutkiem jest nadmierne wychłodzenie ciała mogące skończyć się nawet śmiercią. Prawdą jest, iż alkohol rozgrzewa, jednak pijana osoba ma także rozszerzone naczynia, a jej ciało szybko się ochładza. Dlatego też ciągle słyszymy o ofiarach mrozu, które były pod wpływem alkoholu.
Jednak nie tylko osoby pijane są narażone na odmrożenia. Osoby, które mają słabe krążenie (z różnych przyczyn) również są w grupie ryzyka. W ich przypadku szczególnie narażone na odmrożenia są nos, uszy, policzki, palce u rąk i palce u stóp.
Sabina Sosnowska