Nadżerka jest najczęstszą dolegliwością kobiecych narządów płciowych. O jej wykryciu najczęściej decyduje przypadek podczas zwykłego badania ginekologicznego. Jest prawdziwą plagą współczesnych kobiet – występuje u 25% z nas.
Choroba ta spowodowana jest przez ubytek tkanki nabłonkowej, który tworzy się w części pochwowej szyjki macicy. Z wyglądu przypomina niewielką czerwoną plamkę o nierównej powierzchni. Najczęściej występuje u kobiet w przedziale wiekowym 25–35 lat.
Przyczyny
Jej przyczyną mogą być stany zapalne lub rozwijające się w organizmie bakterie. Jeżeli mamy częste problemy z nadżerką jest to niepokojąca informacja o naszym organizmie oraz spadku odporności. Przyczyną tego mogą być obciążenia organizmu, czyli: bakterie, grzyby, wirusy, pasożyty czy toksyny.
U kobiet dojrzałych płciowo nadżerki zdarzają się o wiele częściej. Powstawanie nadżerki wiąże się niewątpliwie z tym, iż u kobiet tych znacznie częściej dochodzi do różnego rodzaju zaburzeń hormonalnych, które również mogą stanowić przyczynę jej powstania. Duże znaczenie u tej grupy kobiet ma ich przeszłość położnicza. Liczne porody, poronienia i związane z tym uszkodzenia mechaniczne szyjki macicy również nie są obojętne dla tego delikatnego narządu i mogą stać się przyczyna powstania nadżerki. Nie bez znaczenia jest także liczba partnerów seksualnych kobiety.
Zuzanna Górka