dlaczego-rzesy-wypadaja

Rzęsy spełniają dwie ważne funkcje. Po pierwsze chronią oko przed podrażnieniami i nieczystościami, a po drugie – są ozdobą kobiety. Kiedy zaczynają wypadać w dość dużych ilościach to znak, że może dziać się coś niepokojącego.

Nie każda z nas ma długie i gęste rzęsy. Staramy się robić wszystko, by jak najbardziej je wyeksponować i podkreślić. Czasami zapominamy zadbać, by nasze rzęsy były nie tylko piękne, ale także odpowiednio zadbane. Wypadanie pojedynczych włosków jest procesem naturalnym, ale gdy zauważamy codziennie brak kilkunastu rzęs, trzeba poszukać przyczyny i jak najszybciej ją naprawić. Jeśli tego nie zrobimy, włoski mogą wypaść całkowicie i już nigdy nie odrosnąć!

Nieodpowiednia pielęgnacja

Jest najczęstszą przyczyną wypadania rzęs. Kiedy zapominamy o demakijażu lub używamy przeterminowanego tuszu, narażamy się na podrażnienia, zlepianie włosków i osłabianie ich struktury. Jeśli taki proceder trwa dłuższy czas w końcu rzęsy nie wytrzymują i zaczynają lawinowo wypadać. W takim przypadku wystarczy naprawa swojego postępowania i kuracja odżywiająca dla oczu – np. gotowe odżywki w żelu lub zwykły olej rycynowy.

Mechaniczne podrażnienia

To druga bardzo częsta przyczyna uszkodzeń rzęs. Powstają na przykład podczas nieumiejętnego stosowania zalotki albo – co dziś o wiele częstsze – przyklejania sztucznych rzęs. Włoski stają się łamliwe i osłabione, a przez stosowanie kleju może dojść do podrażnień i uszkodzeń cebulek. Jeśli to możliwe, najlepiej unikać zalotek i sztucznych rzęs lub je ograniczać.

Zła dieta

Niewłaściwe odżywianie również może przyczynić się do osłabienia – nie tylko wypadania włosów na głowie, ale także rzęs. Brak witamin i odpowiednich minerałów może do tego doprowadzić. Aby wzmocnić kondycję rzęs najlepiej stosować dietę bogatą w proteiny i kwasy tłuszczowe, które znajdują się np. w orzechach, soi, tuńczyku i łososiu.

Choroby

W końcu dochodzimy do najpoważniejszej przyczyny wypadania rzęs – infekcji lub pasożytów. Jeśli wypadaniu włosków towarzyszą obrzęki, zaczerwienienia, swędzenie, może być to oznaką zapalenia mieszków włosowych, brzegów powiek lub spojówek. Jeżeli dodatkowo w okolicach oczu pojawiają się jakieś skórne dolegliwości niewykluczony może się okazać nużeniec – pasożyt z gatunku roztoczy, który szczególnie upodobał sobie bytowanie na ludzkiej twarzy, zwłaszcza w rzęsach, meszkach włosowych i porach. W obu przypadkach konieczna będzie wizyta u lekarza.

Rzęsy to jedna z najmniejszych części naszego ciała, ale doskonale widoczna. Uwodzicielskie spojrzenie bez okalającej oczy ciemnej „firanki” nie byłoby tak samo efektowne. Dlatego musimy dbać o nie, jak o najcenniejszy skarb i nie dać im wypaść!

M. Borowik