badania-prenatalne

Jesteś w ciąży. Czujesz się dobrze, wszystko przebiega bez komplikacji. Jesteś pewna, że z dzieckiem jest wszystko w porządku, nie myślisz o zrobieniu żadnych dokładnych badań – bo przecież po co kusić los! Niestety, myślenie życzeniowe nie zawsze się sprawdza, a czy maleństwo naprawdę jest zdrowe okazuje się dopiero podczas porodu. Często to już za późno.

Czym są badania prenatalne?

Powstały z myślą o wykrywaniu i zapobieganiu chorób i wad wrodzonych nowonarodzonych dzieci. Badania prenatalne wykonuje się podczas ciąży, na rozwijającym się płodzie. W większości przypadków po prostu potwierdzają, że dziecko jest zdrowe, dzięki czemu rodzice mogą spokojnie czekać na rozwiązanie. Jedynie u około 5% maluszków wykrywa się wady (najczęściej są to wady serca).

Dlaczego warto?

Wiele kobiet boi się badań prenatalnych, nie chcą zapeszać, albo po prostu nie chcą wiedzieć, że z dzieckiem coś jest nie tak. Ale im wcześniej wykryta wada lub choroba, tym więcej możliwości działania. W dzisiejszych czasach możliwe jest leczenie dziecka jeszcze w łonie matki. Jeśli cokolwiek będzie zagrażało jego życiu, lekarze będą mieli dużo czasu, aby przygotować się do porodu i jednoczesnej operacji. Również rodzice zyskują więcej czasu aby pogodzić się z sytuacją i przygotować na utrudnienia, jeśli wady nie da się wyleczyć na tym etapie. Ale tak naprawdę badania prenatalne w 95% przynoszą po prostu spokój i ulgę, ponieważ dzieci okazują się zdrowe.

Metody badań prenatalnych

Są dwie grupy metod – nieinwazyjne i inwazyjne. Te pierwsze są bezpieczne, bezbolesne, nie wywołują skutków ubocznych. To one są w większości wykonywane podczas badań prenatalnych.

Metody inwazyjne niosą ze sobą pewne niewielkie ryzyko komplikacji, dlatego są stosowane tylko w bardzo szczególnych przypadkach, jeśli są do tego wskazania. Do metod nieinwazyjnych zaliczamy badania USG (standardowe, genetyczne, 4D), badania przesiewowe krwi, badanie przepływu krwi w obrębie przewodu żylnego i przez zastawkę trójdzielną.

M. Borowik