Choroby odbytu kojarzą nam się przede wszystkim z hemoroidami, jednak na tej przypadłości się nie kończą. Zła dieta czy siedzący tryb życia przyczyniają również się do innych dolegliwości związanych z błoną śluzową zakończenia układu pokarmowego.
Uporczywy świąd
Uczucie swędzenia, szczypania i podrażnienia może być spowodowane brakiem higieny – szczególnie u osób z nadwagą. Jest to odczucie subiektywne, dlatego w ponad połowie przypadków trudno jest jednoznacznie ustalić przyczynę świądu. W pozostałych diagnozuje się małe ranki spowodowane zbyt twardym stolcem (częste przy zaparciach), podrażnienia mechaniczne i alergiczne lub obecność pasożytów.
Jeśli nie można zdiagnozować przyczyny, lekarz może przeprowadzić bardziej szczegółowy wywiad – zazwyczaj okazuje się, że pacjent wykazuje ogólną nerwowość, nadwrażliwość i niską odporność na stres, co wskazuje raczej na psychosomatyczną przyczynę świądu.
Zdradliwe pęknięcie
Częste zaparcia i wydalanie twardej masy kałowej mogą doprowadzić do powstania szczeliny odbytu. Dzieje się tak, gdy mała ranka, powstała w wyniku uszkodzenia, zostanie zakażona przez bakterie i wda się w nią stan zapalny. Powstaje owrzodzenie umiejscowione na zewnętrznej powierzchni błony śluzowej, utrudnia gojenie się rany. Typowymi objawami tej przypadłości są: ból (szczególnie przy wydalaniu), ślady krwawienia widoczne na papierze toaletowym.
Leczenie szczeliny odbytu polega przede wszystkim na zmianie diety – należy zmiękczyć stolec i wyeliminować zaparcia. Dodatkowo miejscowo stosuje się preparaty odkażające i przeciwbólowe, by przyspieszyć proces leczenia i przynieść ulgę pacjentowi.
Piotr Mieszczański