Proste zaciskanie, podtrzymywanie i rozluźnianie mięśni dna miednicy – to podstawowe ćwiczenie, na które warto poświęcić czas. Zmniejsza się prawdopodobieństwo zachorowania na NTM, a doznania seksualne wzrosną.
Mięśnie Kegla to mięśnie dna miednicy, które zwane są także mięśniami łonowo-guzicznymi czy mięśniami pochwy. Otaczają ujście pęcherza, pochwy oraz odbytnicy, a zawieszone są między kością łonową i ogonową.
Niestety, mięśnie te słabną z wiekiem. Możliwe zagrożenie? Narządy wewnętrzne nie będą dostatecznie podtrzymywane, a to jeden z powodów wysiłkowego nietrzymania moczu.
NTM” to wyjątkowo kłopotliwe schorzenie, na które w Polsce cierpi wiele kobiet. Niekontrolowany wyciek moczu może nastąpić podczas kaszlu, kichania czy śmiechu. Na szczęście, dzięki regularnym ćwiczeniem można przywrócić ich sprawność.
Znajdź mięśnie Kegla i ćwicz!
Masz problem, by zlokalizować mięśnie Kegla? Nic trudnego! Wystarczy, że podczas oddawania moczu napniesz mięśnie tak, jakbyś chciała powstrzymać strumień. Możesz też włożyć dwa palce do pochwy i zacisnąć mięśnie wokół nich.
Zlokalizowałaś już mięśnie? Ćwicz! Ćwiczenia mięśni Kegla opracował w XX wieku amerykański lekarz Arnold Kegel. Polegają po prostu na zaciskaniu mięśni, ich podtrzymaniu, a następnie – rozluźnianiu.
Seni