Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia należy poprawić jakość swojego życia i zdrowia.
Rekreacja ruchowa
Aktywność fizyczna pozwoli zachować ciało w dobrej formie. Wysiłek aerobowy zwiększa zakres ruchomości w stawach, zwiększa elastyczność torebek i więzadeł stawowych. Niezmiernie ważnym czynnikiem, często niedocenianym przez kobiety, jest trening siłowy, który zmniejsza ryzyko złamania kości przez zmniejszenie ryzyka upadku i ma korzystny wpływ na mechanikę i prędkość chodzenia.Regularne treningi powodują obniżenie tętna, ciśnienia krwi oraz zwiększony przepływ krwi w naczyniach wieńcowych, co chroni nas przed osadzaniem się cholesterolu.
Jak wiele może zdziałać dieta
Prawidłowe żywienie polega na dostarczeniu naszemu ciału wszystkich niezbędnych składników odżywczych, tj. białek, tłuszczy, węglowodanów, witamin i składników mineralnych. Nasza dieta powinna być przemyślana i skomponowana w taki sposób, by zaopatrzyć organizm w odpowiednią ilość wyżej wymienionych elementów oraz zadbać o ich prawidłowy stosunek.
Wybieraj zatem tylko dobre węglowodany, bogate w błonnik, pochodzące z pełnoziarnistych mąk (pieczywo razowe, orkiszowe), niełuskanego ryżu (brązowy, dziki) i kasz gryczanej czy jaglanej.Wprowadź do diety dobre tłuszcze: oliwę z oliwek, olej typu canola, orzechy, słonecznik, pestki z dyni, oliwki, avocado.Nie zapominaj o białku, które jest niezastąpionym źródłem potrzebnego ci wapnia. Szukaj go w jogurtach, mleku, serach, nasiona strączkowych oraz rybach i owocach morza.Zwiększ porcję owoców i warzyw do 5 porcji dziennie. Porcja to średniej wielkości owoc, ½ szklanki sałatki warzywnej, ¾ szklanki soku lub garść suszonych owoców.Ogranicz spożycie kawy i czarnej herbaty, gdyż zakwaszają organizm i wypłukują potrzebny Ci wapń.
Suplementacja
Warto również wprowadzić odpowiednio dobrane suplementy diety, które sprawią, że nasze procesy metaboliczne przebiegały prawidłowo. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, kwasy tłuszczowe typu OMEGA 3, wapń, magnez, selen, cynk. Profilaktyczną ochronę przed chorobami układu krążenia wspomogą: miłorząb japoński, lecytyna i różeniec górski.
Nie zapomnij o odpoczynku i rozładowaniu stresu, aby ciało i psychika mogły się odnaleźć.Nie pomogą w tym nałogi, dlatego ograniczyć spożywanie alkoholu i porzuć palenie papierosów.
Badania, które mogą oddać obraz stanu organizmu to:
- morfologia krwi – mierzenie ciśnienia tętniczego (norma: poniżej 140/90 mm Hg)
- pomiar poziomu cholesterolu (norma: do 5,2 mmol/1)
- pomiar frakcji lipidowych, HDL „dobry cholesterol (norma: powyżej 1,3 mmol/1), HDL „zły cholesterol” (norma: do 2,6 mmol/1)
- pomiar poziomu cukru we krwi (norma: od 3,3 do 5,6 mmol/1)
- oznaczenie poziomu triglicerydów
Anna J