czym-jest-endometrioza

Endometrioza jest jedną z kobiecych chorób, która występuje dość często. Czym jest endometrioza?

Tajemnicze endometrium

Być może wiele kobiet nie ma zielonego pojęcia czym jest owe endometrium. Ta tajemnicza nazwa odnosi się do błony śluzowej, która wyściela macicę od środka. Wraz z cyklem miesięcznym błona się rozrasta, następnie się złuszczając i powtarzając cały cykl. To naturalny proces, zachodzący w organizmie każdej kobiety w wieku rozrodczym.

Czym jest endometrioza?

Stwierdzona endometrioza świadczy o obecności komórek błony śluzowej poza macicą. Endometrium może migrować do innych narządów i tam funkcjonować. Komórki mogą pojawić się w jajowodach lub otrzewnej. W rezultacie czego co miesiąc może pojawić się krwawienie do wewnątrz organizmu kobiety. Wywołuje to ból brzucha, trudności a nawet problemy z zajściem w ciążę. Ból jest dość charakterystyczny i występuje regularnie. Występuje zwykle przed lub po miesiączce. Jednym z objawów choroby mogą być długie i bolesne miesiączki oraz współżycie. Gdy komórki zagnieżdżą się w jelitach czy moczowodzie, oddawanie moczu także może być bardzo bolesne. Przebieg schorzenia może mieć różne natężenie, co utrudnia zdiagnozowanie. Nie wiadomo do końca, co powoduje endometriozę. Znaczące są na pewno czynniki genetyczne, ponieważ przypadki zachorowań w rodzinie zwiększają ryzyko wystąpienia choroby.

Jak wygląda leczenie endometriozy?

Leczenie endometriozy nie należy do łatwych terapii. Postępowanie zależy od wieku pacjentki i stopnia rozwoju choroby i lokalizacji ognisk. Wyróżnia się dwa sposoby leczenia – farmakologiczne i operacyjne. W pierwszym przypadku podaje się leki przeciwbólowe oraz hormonalne. Przy nawracających stanach zapalnych, leczenie hormonalne jest wręcz niezbędne. Ginekolog dobiera odpowiednią dawkę leku i częstotliwość jego przyjmowania. W sytuacji powikłań choroby, takich jak torbiele czy zrosty, konieczna może okazać się operacja. Wykonuje się ją za pomocą laparoskopii, czyli nacięć brzucha. Usunięcie komórek chorobowych nie gwarantuje nawrotów endometriozy, dlatego walka z nią może być długa i uciążliwa.

Endometrioza może pogorszyć poziom aktywnego życia kobiety. Jest trudną chorobą, która może prowadzić do powikłań. Nie należy więc lekceważyć bólu oraz innych jej objawów, ponieważ ich rozpoznanie umożliwia odpowiednie leczenie.

Katarzyna Antos