albinizm-czyli-bielactwo

Choroba ta polega na zaburzeniach barwnikowych skóry, które polegają na zmianach zabarwienia jej naskórka. Czy albinizm jest genetyczny, jakie są jego objawy, sprzyjające czynniki i sposoby leczenia?

Albinizm. Odbarwiona skóra

Choroba polega na braku pigmentu w skórze, ale zdarza się też, że barwnika brakuje we włosach czy tęczówce oka. Osobę, która cierpi na albinizm, czyli inaczej bielactwo, nazywa się albinosem. Przypadłość bierze się z zaburzeń zabarwienia zewnętrznej części naskórka, a więc braku melaniny, pigmentowi wytwarzanemu przez specjalny rodzaj komórek skóry – melanocytów.

Niedobór tego ważnego barwnika jakim jest melanina może być dziedziczny. Bielactwo polega na tym, że melanocyty w skórze są obecne, ale nie wytwarzają melaniny.

Objawy bielactwa

Osoby cierpiące na tą przypadłość bardzo często mają białe włosy, jasną a nawet sino-bladą skórę, jasne rzęsy i brwi. Albinosi na ogół są mocno wyczulenie na światło, ponieważ w wyniku jego nadmiaru dochodzi u nich do oparzeń słonecznych, stanów zapalnych, pęcherzy i zrogowaceń skóry. To także osoby, które są podatne na nowotwory, bardziej niż inni.

Anna Konopka