epilepsja-czyli-padaczka

Na padaczkę, inaczej zwaną epilepsją lub chorobą świętego Walentego choruje 1% ludzi w Polsce, czyli około 400 tysięcy osób. Choroba ta dotykała często wielu wybitnych ludzi, m.in. Dostojewskiego, Aleksandra Macedońskiego czy Beethovena.

Co to jest padaczka?

Epilepsja to zespół chorobowy, którego istotą są powtarzające się napady padaczkowe, pojawiające się w skutek przejściowych zaburzeń czynności części lub całości mózgu. Zaburzenia te są z kolei wyrazem nadmiernego i bardzo gwałtownego wyładowania grupy komórek nerwowych.
Napad padaczkowy objawia się więc szeregiem nieprawidłowych zjawisk natury ruchowej, czuciowej, psychicznej lub wegetatywnej.

Przyczyny padaczki

Padaczka to raczej choroba ludzi młodych, ponieważ aż w 80% przypadków ujawnia się u osób przed 20 rokiem życia. Jest chorobą złożoną, charakteryzującą się różnorodnym i skomplikowanym podłożem. Można jednak wyróżnić kilka przyczyn, które sprzyjają rozwojowi choroby.

  • Podłoże genetyczne

Zdaniem specjalistów, niektórzy ludzie dziedziczą predyspozycje do napadów padaczkowych. Dziedziczenia predyspozycji, nie należy jednak mylić z dziedziczeniem samej choroby, gdyż padaczka nie jest schorzeniem dziedzicznym. Cechą, która może być przekazana z pokolenia na pokolenie, a która zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia epilepsji, jest jedynie niski próg pobudliwości komórek mózgowych, czyli ich duża skłonność do silnego reagowania wyładowaniem padaczkowym na różnego rodzaju czynniki.

Zuzanna Górka