menopauza-prawda-i-falsz

Zagadnieniem menopauzy zaczęto się interesować stosunkowo niedawno, dlatego do dziś krążą na jej temat opowieści wyssane z palca, które często mylone są z rzetelną wiedzą. Dziś rozprawiamy się z najczęstszymi mitami na temat przekwitania.

Im później urodziłam dziecko, tym później zacznę przekwitać

FAŁSZ! Wiek urodzenia dziecka nie ma żadnego wpływu na moment, kiedy zaczynamy przekwitać. Nie ma również znaczenia przebieg ciąży, czy ewentualne poronienia. Lekarze przyznają, żę kobiety bezdzietne mogą szybciej przekwitać, ale tylko wtedy, kiedy brak dzieci wynika to z nieprawidłowości budowy narządów rodnych, uniemożliwiających zajście w ciążę – nie, jeśli świadomie decydujemy się nie mieć potomstwa.

Im szybciej pojawiła się pierwsza miesiączka, tym szybciej zacznie się menopauza

PRAWDA. Dotyczy to szczególnie kobiet, które dodatkowo mają cykle miesięczne krótsze niż 28 dni. Ich organizm szybciej się “pozbywa” jajeczek w ciągu życia, dlatego też szybciej przychodzi nieuchronna “pauza”.

Mama miała menopauzę w wieku 45 lat, to ja też

FAŁSZ! O tym, kiedy przestaniemy miesiączkować bardziej decyduje nasz styl życia, odżywianie, niż czynniki genetyczne. Palenie papierosów, stres, niewłaściwe odżywianie – wszystko to wpływa na przyspieszenie menopauzy. Polki przeciętnie wchodzą w ten okres w wieku 45-55 lat, a najczęściej miesiączkowanie kończy się w wieku 51 lat.

Joanna Pastuszka-Roczek