Dla jednych taniec jest to poruszanie się w rytm muzyki – parami, w grupie albo w pojedynkę, a dla innych to przejaw kultury związany z danym środowiskiem lub funkcją. Dla jeszcze innych jest sposobem na relaks lub metoda na utrzymanie ciała w dobrej kondycji. A czym jest dla Ciebie?
Duch praprzodków
Historia tańczenia jest tak długa, jak historia ludzkości. Taniec jest jedną z najstarszych sztuk pięknych. Był obecny we wszystkich epokach bez względu na podłoże kulturowe. Od starożytności ludzie przekazywali sobie opowieści w formie tańca. Był on również związany z rytuałami i wierzeniami. Ludzie tańczyli, by sprowadzić deszcz w czasie suszy, sprowadzić urodzaj, zapewnić pomyślność łowów, przegonić złe duchy. Wojownicy tańczyli, żeby wzbudzić w sobie odwagę i ducha walki. W obu Amerykach tańczono na wzgórzach by przypodobać się bogom zamieszkującym wyżej, w Tybecie – by celebrować ważne wydarzenia lub tańcem wyrażać i przywołać fakty historyczne, a w kulturze europejskiej najwcześniejsze źródła pisane pochodzą od Homera, który opisuje grecką choreę.
Funkcja tańca
Taniec jest jednym z przedmiotów badań etnografów, kulturoznawców i socjologów od dawna. Odkąd socjologia podzieliła czynności ludzkie na przyrodzone i kulturalne, taniec zaliczono do kulturalnych. Wyszczególniono tu trzy sfery aktywności ludzkiej, w których rozwijał się taniec. Są to: religia, rozrywka i szeroko pojęta sztuka. Taniec może być też formą terapii (zwanej choreoterapią), sztuką walki lub po prostu pracą. Występuje też w wielu dyscyplinach sportowych i rekreacyjnych. Ma także korzystny wpływ na zdrowie psychofizyczne.
Ciało w ruch
Podczas ruchu ciała w rytmie zgodnym z dźwiękami muzyki można wyrazić swoje uczucia, a z samego ruchu czerpać dużą przyjemność. Głównym elementem tańca jest ruch ciała, może on być bardziej lub mniej skoordynowany, szybszy lub wolniejszy. Drugim elementem składowym tańca jest rytm. Taniec można też nazwać formą komunikacji niewerbalnej dlatego na przestrzeni wieków przybierał różne formy: obrzędu, rytuału, tańca wojennego, spektaklu lub baletu czy rozrywki. Tańce rozrywkowe natomiast mogą mieć m.in. formę dworską, salonową, ludową lub towarzyską.
Kreatorzy
Wielu słynnych tancerzy stworzyło swój niepowtarzalny styl tańca. Należą do nich m.in. Isadora Duncan, Margot Fonteyn i Anna Pawłowa. Ich styl wpłynął na rozwój tańca współczesnego. W Polsce na czele innowacyjnych twórców znajduje się Bożena Eltermann, która tanecznymi spektaklami teatralnymi podbija serca i umysły wielu ludzi, a stworzony przez nią teatr jest ikoną samą w sobie.
Mira Starobrzańska