jakie-zmiany-przyniesie-wejscie-w-okres-menopauzalny

Wejście w okres menopauzalny oznacza dla organizmu kobiety cykl zmian. Jest to definiowanie organizmu na nowo, zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym.

•Zmiany nie tylko fizyczne
Menopauza przypada zazwyczaj na okres między 45 a 49 rokiem życia i trwa nawet do 65 roku życia. Jest to czas, w którym kobieta ma więcej czasu dla siebie i swojego rozwoju, pojawiają się nowe perspektywy działania. Wiele kobiet odżywa, nadrabiając „stracony czas”. Jednak wiele kobiet wchodząc w okres menopauzy zamyka się w sobie, czują się bezradne wobec zaistniałej sytuacji, która je przytłacza. Trudno jest im poradzić sobie z najprostszymi czynnościami. Widzą jak starzeje się ich ciało, prostym czynnością fizycznym towarzyszy ból i szybkie zmęczenie. Jednakże główne zmiany dokonują się w sferze psychiki.

•Czynniki psychologiczne
Jest wiele czynników psychologicznych, które towarzysza menopauzie, są to: zmiany nastrojów, brak kontroli nad emocjami, niepokój wewnętrzny, a co za tym idzie zaburzenia snu, trudność w skupieniu uwagi, pobudzenie ruchowe i słowotok. Badania wykazują, że 90% kobiet przyznawało, że cierpi na łagodną depresję. Zdaniem dra Sławomira Rogulskiego z Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, depresja u kobiet w klimakterium jest maskowana to znaczy, że pacjentki zjawiają się w gabinecie skarżąc się na dolegliwości somatyczne w rzeczywistości wynikające z obniżonego nastroju i lęku. Zmiany hormonalne mogą się przyczynić do pojawienia się efektu domina – błędnego koła nastrojów – który wzmaga drażliwość, potęgując wrażenie braku kontroli i wzmagając stres.

Specyfika menopauzy
Z medycznego punktu widzenia menopauza oznacza dysfunkcję jajników i zmniejszenie przez nie wydzielanie estrogenów – hormonów odpowiadających za blisko 400 przemian metabolicznych w organizmie kobiety. Jest to naturalny proces przygotowujący kobietę do wejścia w okres poprodukcyjny. Obniża się też poziom libido, choć nie oznacza to końca aktywności seksualnej. Węzeł sercowo-naczyniowy osłabia się, co zwiększa ryzyko zawału serca., wiotczeje skóra i słabnie siła mięśni. Pojawia się także suchość pochwy. Sama menopauza nie jest chorobą, lecz stanowi przyczynek do rozwijania się groźnych schorzeń: nadciśnienia, miażdżycy, osteoporozy, cukrzycy typu II i nowotworom otyłości. Przyczynia się także do obniżenia jakości życia kobiet.

Kanka