Wkładki ortopedyczne polecane są nie tylko dla dzieci z wadami postawy, ale również dla ludzi dorosłych, cierpiących z powodu różnych schorzeń stóp oraz kręgosłupa. Dzisiejszy rynek medyczny oferuje szeroką gamę produktów dostosowanych do konkretnych potrzeb i wykonanych z różnych materiałów.
Wkładki ortopedyczne a wkładki do butów
Nie wszystkie wkładki do butów są równocześnie ortopedyczne. Kupowane przez kobiety żelowe lub silikonowe wkładki antypoślizgowe, zapewniające komfort podczas chodzenia na wysokim obcasie, są z pewnością wygodne i pomocne. Nie są jednak ortopedyczne. Należy rozróżnić te dwa rodzaje wspomagaczy stóp. Wkładki ortopedyczne są lekkim sprzętem rehabilitacyjnym, który pomaga korygować wady postawy i kręgosłupa oraz jest pomocny w leczeniu niektórych schorzeń. Ich użycie powinno być konsultowane z lekarzem ortopedą i dobierane pod jego kontrolą. Zwykłe wkładki są noszone dla własnej wygody i nie trzeba zgłaszać tego faktu lekarzowi.
Jak działają wkładki ortopedyczne?
Wkładki wykazują korygujące właściwości na organizmie dziecka, kiedy kości są jeszcze miękkie i poddają się formowaniu. U dorosłych jednak również pełnią bardzo ważną funkcję – nie dopuszczają do dalszych deformacji wad stóp i uśmierzają ból związany z nieprawidłową postawą. Choć bezpośrednio nie leczą, są bardzo pomocne przy rehabilitacji i przyspieszają ją. Noszenie wkładek bez dodatkowych zabiegów, ćwiczeń i dbania o stopy również mija się z celem, gdyż sam fakt ich używania nie zlikwiduje problemu. Jeśli noga przyzwyczai się do wspomagania, ból pojawi się na nowo.
Kiedy po nie sięgnąć?
Przede wszystkim po konsultacji z ortopedą. Źle dobrane wkładki mogą pogłębić istniejącą wadę, a noszone bez przyczyny mogą wykoślawić stopy i sprawić, że staną się niezbędne do normalnego funkcjonowania. Wkładki ortopedyczne najczęściej stosuje się przy płaskostopiu podłużnym i poprzecznym, pod ostrogi piętowe, przy stopach koślawych, halluksach, u osób chorych na cukrzycę w przypadku tzw. stopy cukrzycowej, u osób z nadwagą, przy bólach stawów, bólach i wadach kręgosłupa, przy problemach z krążeniem krwi.
Do wyboru – do koloru
Dostępna jest cała gama produktów ortopedycznych do butów, produkowanych nie tylko według rozmiaru stóp, ale też w różnych kształtach i z różnych materiałów. Odpowiednia budowa wkładki jest dostosowana do danego schorzenia – np. inna przy płaskostopiu, a inna przy halluksach. Również materiał ma znaczenie. Przy płaskostopiu sprawdza się wkładka z owczej skóry, która „oddycha”, dobrze przepuszcza powietrze, jest trwała. Na ostrogę piętową polecane są jednak wkładki silikonowe, które są bardziej miękkie, amortyzują piętę i długo utrzymują swój kształt. Aby mieć stuprocentową pewność odpowiedniego doboru najlepiej udać się do ortopedy, który zrobi wkładkę na wymiar. Lekarz wcześniej bardzo dokładnie bada stopy (najczęściej komputerowo – w czasie stania, chodzenia i biegu) aby wykryć wszystkie nieprawidłowości, następnie bierze miarę i przygotowuje indywidualne wkładki, dobrane pod konkretną osobę.
Wkładka dobrana na miarę to większy koszt, jednak zwykłe wkładki dostępne w aptekach i sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym nie mają zbyt wygórowanych cen i stać na nie każdego. Można więc zapytać lekarza czy inwestycja w taki produkt pomoże zwalczyć istniejące dolegliwości i wypróbować ich działanie.
M. Borowik