czy-fitoestrogeny-moga-zaszkodzic

Fitoestrogeny, czyli hormony roślinne, cieszą się dużym zainteresowaniem przemysłu farmaceutycznego. Przeprowadzone badania pozwalają wnioskować, iż wyżej wspomniane substancje łagodzą przebieg menopauzy. Czy hormony roślinne są bezpieczne dla zdrowia?

Fitoestrogenami nazywamy substancje organiczne wytwarzane przez rośliny, które w organizmie ludzkim działają podobnie jak estrogeny.

Zastosowanie fitoestrogenów

W pewnym wieku jajniki zmniejszają produkcję hormonów. Najpierw spada synteza progesteronu, później estrogenów. Zmiany hormonalne przekładają się na zaburzenia miesiączkowania. Krwawienia stają się nieregularne, skąpe lub obfite. Początkom klimakterium towarzyszą takie dolegliwości jak ogólne rozdrażnienie, zmęczenie, problemy z koncentracją, uderzenia gorąca, bóle i zawroty głowy. Współczesna medycyna nie potrafi wydłużyć pracy jajników. Lekarze znają metody, które pozwalają podwyższyć poziom hormonów. Jedną z nich jest systematyczne zażywanie preparatów bogatych w fitoestrogeny.

Działanie fitoestrogenów

Ginekolodzy polecają swoim pacjentkom hormonalną terapię zastępczą. Nie wszystkie kobiety decydują się na rozpoczęcie kuracji. Część z nich obawia się, że syntetyczne hormony obciążą wątrobę i zwiększą ryzyko rozwoju chorób nowotworowych.

Fitoestrogeny stanowią alternatywę dla estrogenów zawartych w tabletkach, żelach czy plastrach. W organizmie człowieka hormony roślinne wiążą się z receptorami estrogenowymi neuronów podwzgórza i w ten sposób oddziałują na jajniki. Jednocześnie fitoestrogeny poprawiają jakość życia. Za ich sprawą znikają uciążliwe dolegliwości w postaci uderzeń gorąca, bólu głowy, ogólnego rozdrażnienie czy spadku libido.

Milena L.