Menopauza z definicji oznacza ostatnią miesiączkę, czyli samoistne i naturalne zatrzymanie miesiączkowania, po którym następuje zanik krwawień. Zwykle zdarza się to około 50. roku życia. Zanim to nastąpi, organizm przechodzi etap przygotowań.
Pierwsze objawy menopauzy
Organizm każdej kobiety zachowuje się inaczej, dlatego u jednych pań początki przekwitania możemy zauważyć już w wieku 40. lat, u innych dopiero u końca piątej dekady życia. Jednym z pierwszych przejawów wejścia w okres premenopauzy są zmiany w długości cyklów menstruacyjnych. Związane jest to z zachodzącymi w naszym organizmie przemianami na poziomie wydzielania hormonów rozrodczych. Innymi objawami wynikającymi z mniejszej produkcji hormonów są nagłe uderzenia gorąca, rozdrażnienie i kłopoty ze snem.
Obserwuj swój organizm
Nie każdy lekarz powiąże te symptomy z menopauzą, szczególnie, gdy ma do czynienia z młodą, czterdziestoletnią pacjentką. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby każda kobieta nauczyła się obserwować swój organizm. O wchodzeniu w okres przekwitania, mogą świadczyć krótsze lub znacznie dłuższe niż zwykle okresy krwawienia. Podobnie rzecz się ma z upławami, ich objętość może się zmniejszyć, pozostać bez zmian lub być obfitsza. Jedyną pewną rzeczą jest, że z czasem cykle miesiączkowe staną się coraz dłuższe, aż stopniowo zanikną.
Zadbać o siebie
Czas wchodzenia w menopauzę trwa kilka lat, dlatego istotne jest, aby obserwować zaburzenia krwawienia oraz zmiany w naszym codziennym zachowaniu, dzięki czemu w porę można złagodzić niepożądane objawy klimakterium. Nie ma ściśle określonego terminu wejścia w okres menopauzy. Przebiega ona również z różnym nasileniem objawów. Jedne panie cierpią z powodu bezsenności i gwałtownych uderzeń gorąca, inne łagodnie przechodzą w wiek dojrzały. Należy jednak wspierać swój organizm w zachodzących przemianach. Dyskomfort towarzyszący niektórym symptomom przekwitania może mieć ujemny wpływ na standard życia i funkcjonowania. Jest to również proces bardzo wyczerpujący dla organizmu, o który warto wówczas szczególnie zadbać. Kobiety nie powinny wahać się rozmawiać z ginekologiem otwarcie o swoich podejrzeniach, co do wejścia w okres klimakterium i podjąć odpowiednie kroki, by spokojnie przejść przez ten ważny etap życia.
Menopauza jatrogenna
Oprócz menopauzy, która jest naturalną fazą życia kobiety, można wyróżnić menopauzę tzw. „jatrogenną” – związaną z ingerencją człowieka. Pojawia się ona w rezultacie interwencji medycznych, takich jak obustronne wycięcie jajników lub zniszczenie jajników w przebiegu np. radioterapii. Skutkuje to zatem ustaniem miesiączkowania oraz wejściem w bezpłodność. Wszelkie tego typu zabiegi bez włączenia estrogenowej terapii zastępczej narażają pacjentkę na poważne konsekwencje zdrowotne związane z niedoborem hormonów. Estrogeny wpływają tak na jakość życia psychicznego (jakość snu, odczuwanie popędu płciowego, podatność na stres), jak i fizycznego (większa możliwość zachorowania na osteoporozę) kobiety.
Współczesna medycyna skutecznie diagnozuje i leczy nowotwory złośliwe narządów rodnych, wydłużając tym samym czas życia kobiet współczesnych. Istotny jest nie tylko sam powrót do zdrowia, ale również jakość życia trwale wyleczonych. Dlatego obowiązkiem każdego ginekologa jest poinformowanie pacjentek jakimi sposobami mogą sobie radzić z dolegliwościami spowodowanymi jatrogenną menopauzą.
Anna J