czym-jest-ntm

W przypadku nietrzymania moczu mówimy o mimowolnym oddawaniu moczu, które wiąże się z całkowitym lub częściowym opróżnieniem pęcherza moczowego.

U zdrowego człowieka wytwarzany mocz spływa do pęcherza moczowego, w którym jest magazynowany. Mocz może się gromadzić w pęcherzu za sprawą mięśni dna miednicy, które otaczają cewkę moczową. W sytuacji, gdy pęcherz ulegnie wypełnieniu, do mózgu wysyłany jest odpowiedni sygnał. Za jego sprawą odczuwamy potrzebę oddania moczu. Następnie mózg wysyła impuls do mięśni dna miednicy, który odpowiada za ich rozluźnienie. Jednocześnie mięśnie pęcherza moczowego ulegają skurczowi i dochodzi do wydalenia zalegającego moczu.

Przyczyny NTM

Niestety, czasem dochodzi do zaburzeń w oddawaniu moczu. Jednym z nich jest NTM (nietrzymanie moczu). Wśród przyczyn inkontynencji wymienia się: choroby układu nerwowego, zaburzenia w obrębie różnych odcinków dróg moczowych.

Kogo dotyka inkontynencja?

Problem nietrzymania moczu dotyka osoby w różnym wieku, niezależnie od płci. Przeprowadzone badania wykazały, iż z inkontynencją najczęściej borykają się osoby starsze. Na tę przypadłość częściej zapadają kobiety niż mężczyźni. Szacuje się, iż po 80. roku życia z inkontynencją zmaga się 50% pań i 33% panów. W związku z tym, iż nietrzymanie moczu wciąż uchodzi za temat tabu, tylko co druga osoba zgłasza problem lekarzowi.

Kobiety – grupa zwiększonego ryzyka

Kobiety są szczególnie narażone na niekontrolowany wyciek moczu. Porody często osłabiają mięśnie dna miednicy i tym samym sprzyjają inkontynencji.

Irmina