dusznosci-przykry-objaw-menopauzy

Czy w czasie menopauzy mogą wystąpić napady duszności? Co je wywołuje i czy da się im zapobiec? Jak sobie poradzić, kiedy niespodziewanie pojawią się duszności menopauzalne?

Napad duszności

Twoja menopauza sprawia, że czasami czujesz się jak na karuzeli. Najpierw mocne uderzenie gorąca, za chwilę poczucie niepokoju (czasami wręcz atak paniki!), kołatanie serca i uczucie duszności. Do objawów występujących wspólnie z dusznościami można dodać uczucie ciężkości lub ból w klatce piersiowej, płytki oddech, problem z nabraniem powietrza lub zadyszkę i osłabienie organizmu. Wszystkie symptomy występują nagle, bez wyraźnego ostrzeżenia i nie da się ich przewidzieć.

Przyczyny duszności menopauzalnej

W trakcie menopauzy w organizmie dochodzi do bardzo dużych wahań hormonalnych. Poziom żeńskich hormonów – estrogenów i progesteronu – gwałtownie spada. W menopauzalnych napadach duszności kluczową rolę odgrywa progesteron. U kobiet normalnie miesiączkujących po owulacji hormon ten uspokaja organizm. W trakcie przekwitania owulacje i miesiączki stają się nieregularne.

Spadek progesteronu powoduje wahania nastroju, zwiększenie niepokoju i stany depresyjne. Do organizmu uwalnia się kortyzol (hormon stresu), który może powodować lęki, napady paniki, kołatanie serca i w konsekwencji doprowadza do wystąpienia duszności.

Zapobieganie dusznościom

Najlepszym sposobem na wyregulowanie zaburzeń hormonalnych a w konsekwencji pozbycie się nieprzyjemnych objawów jest przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej. Można próbować również naturalnych sposobów ustabilizowania organizmu.

M. Witczak