Ostroga piętowa czyli zapalenie rozcięgna podeszwowego jest trudnym do leczenia schorzeniem. Przede wszystkim należy skupić się na zmniejszeniu dolegliwości oraz zlikwidowaniu stanu zapalnego. Wymaga to zarówno interwencji farmakologicznej, fizjoterapeutycznej, rehabilitacyjnej – jak również wprowadzenia zmian w życiu codziennym.
Po kolei jednak. Przede wszystkim należy wyeliminować wszelkie czynniki obciążające stopę w sposób nadmierny. Oznacza to zarówno wybór wygodnego obuwia (na niewielkim obcasie, o grubej podeszwie, elastycznej budowie, stabilizującego stopę), jak i zastosowanie środków zmniejszających ból i odciążających piętę – wkładek ortopedycznych.
Konieczne jest również zmodyfikowanie treningów, skrócenie ich czasu oraz zmniejszenie obciążeń. Ponieważ nadwaga jest jednym z czynników determinujących pojawienie się dolegliwości, wskazana może być kuracja odchudzająca. Za dodatkową formę doraźnej pomocy uznawane są także „protezy nocne”, które rozciągają rozcięgno w trakcie snu.
Jeżeli chodzi o leczenie farmakologiczne ostrogi piętowej, stosowane są głównie niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz różnego rodzaju maści o działaniu tak przeciwbólowym, jak i przeciwzapalnym. Oprócz tego w walce z bólem pomocne są ćwiczenia fizyczne oraz zabiegi fizjoterapeutyczne – rzecz jasna dostosowane do potrzeb oraz stopnia zaawansowania zmian u pacjenta. W rehabilitacji stosowane są masaże, ultradźwięki czy laseroterapia.
Jeśli jednak objawy są wyjątkowo nasilone, wtedy konieczne jest zastosowanie tzw. fali uderzeniowej, likwidującej np. za pomocą ultradźwięków złogi wapienne oraz zwiększającej ukrwienie stopy. Jeśli bólu nie są w stanie uśmierzyć maści czy fizjoterapia, podaje się miejscowo w formie zastrzyku blokadę – składającą się z leków steroidowych.
Ostatnią deską ratunku dla chorych jest operacja chirurgiczna. W większości przypadków jednak nie jest ona konieczna. Ponadto z interwencją chirurgiczną warto poczekać – leczenie ostrogi piętowej to bowiem proces długotrwały.
Redakcja